Eski başbakanlardan Tansu Çiller'in 1999 yılında hayatını kaybeden Can Yücel'den yaşadığı dönemde kendisi için bir şiir yazmasını istediği iddia edildi.

Sosyal medyada yer alan iddialar üzerine Çiller'den açıklama geldi.

"AÇIK BİR İFTİRA"

Çiller yazılı açıklamasında, Türkiye'nin bölünmüşlük üzerinden siyaset yapanlar nedeniyle birbirlerini karalayan düşman taraflara dönüştüğünü belirtti.

Bunun sonucunda, insanların siyaseten mantık ve hakikat sınırlarının dışında karalamalara hedef olduğunu, bu durumların bölünmeyi daha da derinleştirdiğini kaydeden Çiller, "Sosyal medyada yer alan, benim Can Yücel'i çağırarak 'Bana şiir yazın' dediğim söylemi bunun en belirgin örneklerindendir. Tümüyle hakikat dışı olan bu iddia, bana ve merhum Can Yücel'in şahsına karşı açık bir iftiradır" ifadelerini kullandı.

"SARI SAÇLI GÜZEL KADIN"

Sosyal medyada dolaşan iddia şöyle:

"Tansu Çiller Datça'yı ziyaret eder ve 'Can Yücel'i getirin bana' der. Korumalar Can Yücel'in evine gider 'Başbakanımız sizi görmek istiyor' der. Can Yücel kalkar Çiller'in kaldığı yere gider. Çiller, 'Can Bey siz çok güzel şiir yazıyormuşsunuz. Bana da bir şiir yazar mısınız?' der. Can Yücel düşünür ve 'Peki' der. Başlar o anda yazdığı şiiri okumaya."

"Sarı saçlı güzel kadın. Sarı saçlı güzel kadın. Sarı saçlı güzel kadın. Sarı saçlı güzel kadın. Anasını s....n vatanın."

"Can Yücel derhal korumalar tarafından Çiller'in yanından uzaklaştırılır."