Tarihçi Prof. Dr. Özlem Kumrular (50) geçen sene İsviçre'nin Zürih'te trafik kazası geçirmişti. Kaza sonrasında İstanbul'da bir hastanede uzun süre tedavi gören Kumrular dün hayatını kaybetti. Kumrular için bugün Üsküdar Valide-i Cedid Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Kumrular'ın annesi İffet Kumrular ve babası İsmail Kumrular cami avlusunda taziyeleri kabul etti. Törene Prof.Dr.İlber Ortaylı ve Kumrular'ın yakın arkadaşı tarihçi Pelin Batu ve meslektaşları, akrabaları, yedileri katıldı. Öğle namazına müteakiben kılınan cenaze namazı sonrasında Kumrular, Nakkaştepe Mezarlığı'nda defnedildi.

İLBER ORTAYLI: ÇOK YETENEKLİ BİR TARİHÇİYDİ

İlber Ortaylı, "Çok yetenekli bir çocuk, çok yetenekli bir tarihçiydi. Kısa sürede öğrendi, bir sürü diller bilir, klinik muayeneler yaptı. Akdeniz tarihi, muhtelif memleketlerin değişim tarihi, ayrılma varana kadar. Kendince hayat dolu ve farklı olarak seçildi, Mutlu çalışsaydı, cemiyet ona uyarlanırsa kullanılabilir. Bizim için bir kayıp. Yaşasaydı değeri çok daha iyi anlaşılacaktı" dedi.

PELİN BATU: DÜNYADAKİ EN BÜYÜK ACI

Cenaze töreni boyunca göz yaşlarına hakim olamayan Pelin Batu, "Özlem benim son yıllarda en yakın kardeşlerden bir parçaydı. Bana en çok ilham veren herkesin bir parçasıydı. O kısacık hayatına 20'ye yakın kitap, 11 dil ve çok fazla anı, gezi ve güzellikler bıraktı Bir kere ben bir arkadaşı olarak onun kaybı çok derinden çöküşü ama bir ülke adına böyle insanlar kolay yetişmiyor, o kadar farklı bir yazardı.En son gizemli romanını yazıyordu.Ondan önce biz bir program çekiyor, onun pilotunu hazırlayıp yayınlıyordu. Gerçekten çok büyük bir kayıp ve çok erken kaybettik. Onun gibi bir insanın tekrar gelişmesi ve olması çok zor. Annesi ve babası burada, ailesinin sabırla beklediğini söyledi. .

ÖZLEM KUMRULAR'IN VASİYETİ...

1974 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Özlem Kumrular, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü'nde, yüksek lisans eğitimini ise aynı üniversitede Tarih Bölümü'nde aldı. Doktorasını İspanya'da bulunan Salamanca Üniversitesi'nde bulunan Kumrular, 16. yüzyıl Osmanlı, Akdeniz ve Avrupa tarihi üzerinde çalışmalar yaptı. Yazarlık ve akademisyenlik yapan Kumrular, 'Kösem Sultan' ve 'Haremde Taht Kuranlar - Nurbanu ve Safiye Sultan' gibi tarihi kurgu romanlarla birlikte 'Muhteşem Süleyman', 'Zaman Treni' ve 'Sultanın Mutfağı' gibi eserlere imza attı.

Kumrular'ın 2016 yılında sosyal medya hesabından bir vasiyet paylaşımı yaptığı da öğrenildi. O paylaşımda, "Bu aralar sokakta ölüm gelir, bütün kitaplarım Boğaziçi Üniversitesi'ne gitsin. Vasiyetimdir. Olduğunca tatlı rüyalar" ifadeleri yer aldı.