Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, bazı başpehlivanların ön elemeye katılmadan müsabakalara katılma taleplerinin kabul edilemez olduğunu duyurdu.

Federasyondan yapılan açıklamada, 2022 yılında gerçekleştirilen "Yağlı Güreş Çalıştayı"nda lig usulünün temelinin atıldığı ve bu değişikliğin Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri organizasyonunun daha sürdürülebilir, etkin, nezih ve kaliteli olmasına yönelik olduğu vurgulandı.

Açıklamada, daha sonraki çalıştaylarda da Kırkpınar'a katılım usulünde mutabakat sağlandığı belirtilerek, "CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi'nde sezon sonu puan sıralamasında ilk 32’ye giren başpehlivanların doğrudan, kalan 8 başpehlivanın ise ön eleme ile Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılması konusunda tam ve kesin mutabakata varılmıştır. Bu karar, 26 Nisan 2024 tarihinde yapılan talimat değişikliği ile tüm kamuoyuna duyurulmuştur." ifadelerine yer verildi.

Federasyon, başpehlivanların ön elemelerinin Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri haftası içerisinde yapılması talebinin de yapılan değerlendirmeler sonucunda uygun bulunduğunu belirtti.

DİSİPLİNE SEVK EDİLECEKLER

Son günlerden bazı başpehlivanların Kırkpınar'a doğrudan katılma talebinin uygun görülmediği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Bütün bu karşılıklı müzakere ve iyi niyet süreci sonunda oluşturulmuş güreş takviminin son 15-20 günü içerisinde başpehlivanlarımızdan gelen, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde ön eleme müsabakalarının yapılmaması ve eski usulde tüm başpehlivanların doğrudan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katılabilmesi yönündeki talepler federasyonumuzca kabul edilemez bulunmuş olup, söz konusu talebin uygulanmasının mümkün olmadığı hususu başpehlivanlarımıza açıkça ifade edilmiştir.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ön elemelerine katılacak bazı başpehlivanlarımızın sosyal medya platformları üzerinden yaptıkları Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine doğrudan katılma taleplerini içeren ‘protesto’ içerikli paylaşımlar ve Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tarihi dokusunu bozmaya yönelik girişimler federasyonumuzca son derece üzücü bulunmuş olup, söz konusu paylaşımları yapan sporcuların Yağlı Güreş Müsabaka Talimatı’nın 25. maddesinin 1. fıkrasının (e) bendi, Yağlı Güreş Müsabaka Talimatı’nın 26. maddesinin 9. fıkrası ile Disiplin Talimatı’nın 9. maddesinin 3. fıkrası hükümleri gereğince 'idari tedbirli' olarak disiplin kuruluna sevk edilecekleri hususu kamuoyuna duyurulur.

BAŞPEHLİVANLAR REST ÇEKMİŞTİ

Kırkpınar'daki format değişikliğine karşı çıkan bazı başpehlivanlar, ön elemeye katılmayacaklarını açıkladılar.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katılımın lig usulüyle belirlenmesi nedeniyle bu yıl uygulanacak olan ön eleme sistemini protesto edeceklerini belirten başpehlivanlar, yağlı güreş tarihinde ilk kez uygulanacak olan bu yeni formata karşı olduklarını dile getirmişlerdi.

Ön eleme güreşlerine katılmayacaklarını açıklayan başpehlivanlar, "Edirne'de ilk 32'ye kalmak için 3 tur sonrasında lig ilk 8'i ile güreşeceğimizi, bunun adaletsiz olduğunu federasyona bildirmemize rağmen bugüne kadar bu yanlıştan dönülmemiştir. 4 Temmuz Perşembe günü yapılacak ön eleme güreşlerine katılmayacağımızı başpehlivanlar olarak ayrım olmadan 6 Temmuz Cumartesi günü Sarayiçi'nde kol bağlamak istediğimizi beyan ediyoruz." ifadelerini kullandılar.

Başpehlivanlar, hukuki olarak da bu karara itirazda bulunduklarını belirttiler.

ÖN ELEME NASIL OLACAK?

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katılımda bu yıl uygulanacak lig usulü nedeniyle 28 başpehlivan, normal güreş takviminden önce er meydanında mücadele edecek. Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, Kırkpınar'da format değişikliğine giderek geçen yıl 7 etaptan oluşan lig sistemini başlatmıştı. 

Bu yeni sistemde, lig puan cetvelinde ilk 32'ye giren başpehlivanlar doğrudan Kırkpınar'a katılırken, aynı boyda güreşecek 8 pehlivan ön eleme ile belirlenecek.

Kural gereği 4 Temmuz'da 28 başpehlivan, 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katılmak için Sarayiçi Er Meydanı'nda ter dökecek. Başpehlivan güreşlerinin başlayacağı 6 Temmuz Cumartesi gününden iki gün önce, başpehlivanlar bu yılın Kırkpınar'ında ilk randevuya çıkacak.

KUR VE EŞLEŞMELER

Federasyon talimatnamesine göre, müsabaka eşleşme usul ve esasları çerçevesinde, ilk 32'ye giren pehlivanlar dört torbaya ayrılacak: İlk sekiz pehlivan birinci torbayı, ikinci sekiz pehlivan ikinci torbayı, üçüncü sekiz pehlivan üçüncü torbayı ve dördüncü sekiz pehlivan dördüncü torbayı oluşturacak.

Dördüncü torbadaki pehlivanlar ile ön elemeden gelecek sekiz pehlivan ilk tur güreşi yapacak. Bu turun galipleri, ikinci turda yine dördüncü torbayı oluşturacak. Birinci ve dördüncü torba ile ikinci ve üçüncü torba arasında kura çekimiyle eşleşmeler yapılacak.

Bu turdan sonraki kura çekiminde, tur atlayan pehlivanlar arasında Lig'de sıralaması daha yüksek olan ilk sekiz pehlivan birinci torbada, diğer sekiz pehlivan ise ikinci torbada yer alacak.

Çeyrek final ve takip eden turlarda ise tek torbada karışık kura uygulaması gerçekleştirilecek.