TOKİ, “Rize Merkez İlçesi Millet Bahçesi ile  Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” için 27 Mart 2024’te ihale çıktı. İhaleyi, 423 milyon 600 bin TL’lik en düşük teklifin sahibi, Tem Yol Yapı İnşaat AŞ-Türütler İnşaat Limited Şirketi ortaklığı kazandı.

400 günde tamamlanması öngörülen millet bahçesi inşaat ihalesi için 2 Temmuz 2024 günü sözleşme imzalandı. Sözleşmeye göre 387 bin 622 metrekarelik alanda, konvansiyonel kalıp sistemiyle 9 bin metrekare  inşaat yapılacak.

Geçtiğimiz mayıs ayında yayımlanan tasarruf tedbirleri genelgesi doğrultusunda TOKİ’nin yapımı süren millet bahçesi projelerinden ilerleme oranı yüzde 75’in altında olanları durdurduğu iddia edilmişti.

TOKİ ise açıklanan tasarruf tedbirleri kapsamındaki hususlar dikkate alınarak "2053 Net Sıfır Emisyon" hedefi çerçevesinde, yapımı devam eden millet bahçesi projelerinin tamamlanacağını açıklamıştı.

Yapımına başlanmış millet bahçesi projelerinin durdurulması tartışılırken TOKİ’nin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize’nin Merkez ilçesinde yeni bir millet bahçesi yapmak üzere ihaleye çıkması dikkat çekti.