Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yayınladığı genelgede yer alan tasarruf tedbirlerine uyan yok. 17 Mayıs 2024 tarihli genelgeden 7 gün sonra Gaziantep Üniversitesi ilginç bir ihaleyle gündeme geldi. 52 bin öğrencisi olan üniversite, Selçuklu-Osmanlı tarzı mimari ile 578 milyon liraya mal olacak bir kütüphane yaptırıyor.

Kütüphane binası 18 bin 700 metrekare alan üzerinde bodrum artı zemin ve 2 normal kattan oluşacak. Kütüphane için sözleşme imzalanmadan Rektör Arif Özaydın temel atma törenine katıldı. Özaydın, “Gaziantep Üniversitesine 18 bin 700 metrekarelik bir kütüphanenin temeli atıyoruz. İnşallah iki yıl içerisinde bitireceğiz. Burası klasik kütüphanelerin ötesinde 7 gün 24 saat yaşam alanı olacak. Mevcut kütüphanemiz üniversitemize yetmiyor. Selçuklu-Osmanlı tarzı bir mimariye sahip modern bir kütüphane binası inşa edeceğiz. ‘Vira Bismillah’’ dedi.

ŞAHİNBEY’DE VAR AMA...

Türkiye’nin en büyük kütüphanesi Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi… Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde ise 40 bin metrekarelik alana geçtiğimiz yıllarda bir kütüphane inşa edilmiş ve Türkiye’nin en büyük 2. kütüphanesi olmuştu. Bu kütüphane için 2022 yılında 478 milyon 870 bin TL ödenmişti.