Muğla'nın Bodrum ilçesinde sessizliği ile bilinen cennet Bitez Mahallesi'nde 3 yıldır eğlence mekanlarının gürültüsü nedeniyle uyuyamayan mahalle halkı, Bodrum Kaymakamlığı, CİMER: BİMER, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Bodrum Belediyesi'ne gürültünün önlenmesi için şikayetlerde bulundu.

BİTEZ'DE SESSİZLİĞİN YERİNİ GÜRÜLTÜ ALDI 

Mahalle halkı, 3 yıldır eğlence mekanları, canlı müzikler ve diskoların evlerin arasında sabahlara kadar yayın yaptığını bu yüzdende 3 yıldır uyuyamadıklarını ve psikolojilerinin bozulduğunu belirtiyor. 50 kişilik mahalle halkı Avukatları Emre Atmaca ile birlikte bugün öğle saatlerinde Bodrum Belediyes'nde sorunlarına çözüm bulmak için bir araya geldi.

İŞLETMELER RUHSAT ALIP GÜRÜLTÜ YAPIYOR 

Yaşadıkları sıkıntıları SÖZCÜ'ye anlatan mahalle temsilcisi Nuran Bilen, gürültülerin gündüz başlayıp sabaha kadar sürdüğünü ve sessiz ve sakinliğiyle bilinen mahallelerinde yaşamın kabus olduğunu söyledi. 

Bilen, "Burada evlerin arasında ruhsat alıp gürültü yapanları kime hangi kuruma şikayet ettiysek çözüm bulamadık, çareyi son olarak Bodrum Belediyesi'ne gelmekte bulduk. Yaşamımız kabusa döndü. Ya verilen müzik ruhsatlarını iptal etsinler, ya da işletmeler ses önleyici izolasyon yapsınlar. Üç beş işletme para kazanacak diye mahallede huzur kalmadı, belediyede sorun çözmezse hukuk yoluna gideceğiz" dedi.

"UYARAN VATANDAŞLAR TEHDİT EDİLİYOR"

Mahalle halkının avukatı Emre Atmaca ise “Yılın 12 ayı Bodrum’da yaşayan Bodrum’da çalışan ve Bodrum’da ikamet eden vatandaşlar olarak bizler gündüzleri ve geceleri uyuyamıyoruz, dinlenemiyoruz. EV içerisinde birbirimizle konuşamaz hale geldik. İşletme sahiplerine bu durumu aktaranlar tehdit ediliyor. Şikayet ettiğimiz bazı kurumlar işlem yapsa da bunlar yetersiz kalıyor” iadelerini kullandı.


 
"ÇEVRE İL MÜDÜRLÜĞÜ PEYNİR EKMEK GİBİ RUHSAT VERİYOR"

Atmaca açıklamasının devamında şöyle konuştu:

“Tüm bu süreçte para kazanmak adına toplum sağlığını hedef alan işletme faaliyetleri görmezden geliniyor. Çünkü Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü peynir ekmek gibi, ruhsat verilmemesi gereken konut bölgesinin içerisinde eğlence mekanı ruhsatı veriyor. Sorunlar bitmek yerine katlanarak devam ediyor. 

Gürültü kirliliği toplumsal bir sorundur, gürültüye neden olma bir suçtur. Bu nedenle Devlet kurumlarının ilgili işletmelerin yasa ve yönetmeliklere aykırı olan bu eyleminin önüne geçilmesi, denetleyici veya düzenleyici işlemlerin yerine getirilmesi 2872 sayılı Çevre Kanunu hükmünce işletmenin varsa müzik ruhsatının veya işletme ruhsatının iptali veya gerekli tedbirleri içerir idari yaptırım kararlarının uygulanmasını ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir. 

Belediye meclisinin 3 Ocak 2020 tarihinde aldığı canlı müzik ruhsatının verilmemesi gereken yerler listesine uyulmasını isteyeceğiz."