Yaşamlarının neredeyse tamamını denizlerde geçiren, sadece yumurtlamak için mayıs ve eylül ayları arasında karaya çıkan deniz kaplumbağalarının nesilleri tehlike altında bulunuyor.

Çevre kirliliği, iklim değişikliği, sahillerin olumsuz kullanımı, ses ve ışık kirliliği gibi pek çok tehditle karşı karşıya olan deniz kaplumbağalarının korunması için çalışmalar ise sürüyor.

SADECE 4'Ü UYDUDAN TAKİP EDİLEBİLİYOR

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER), Dünya Doğa Koruma Birliği'nin (IUCN) nesli tehlike altındaki türler arasında yer alan caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının yaşamlarını 14 yıl önce uydudan takibe başladı.

Aralarında 2019 yılında denize bırakıldığında kamuoyunun ilgisini çeken 'Tuba' adlı kaplumbağanın da bulunduğu 60 deniz kaplumbağası, uydu takip cihazıyla izleniyor.

Bu kaplumbağadan 56'sının sinyali kesilirken, sadece 'Güzel İzmir', 'Landinoh', 'Alice' ve 'Talay'ın uydudan takip ediliyor.

2022'de 300 olan yuvama alanı geçen yıl 746'a ulaşırken bu yıl rekor kırılması bekleniyor.

Öte yandan 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde Muğla'nın Fethiye, Dalaman, Köyceğiz ve Ortaca ilçelerine 200 bin kişinin gelmesi bekleniyor.

Caretta carettalara ev sahipliği yapan Ortaca'daki İztuzu Plajı  özellikle şehrin en yoğun noktalarından biri olarak dikkat çekiyor.

Bayramda tatilci yoğunluğu artarken DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, caretta carettalara dokunulmaması, beslenilmemesi ve denize naylon poşet atılmaması konusunda uyarıda bulundu.

"DOKUNULMAMALI, BESLENMEMELİ"

Prof. Dr. Kaska, "Bu hayvanları beslemek canlıların davranışlarında belirgin değişikliklere yol açıyor ve zarar görmelerine neden oluyor. Deniz kaplumbağaları da dahil olmak üzere hiçbir yaban hayvanına dokunulmamalı ve beslenmemelidir. Denizde kaplumbağa görüldüğü zaman suyun altındaki süzülüşleri uzaktan izlenmeli. Tatilcilerimizin kıyılardan ve teknelerden denize naylon poşet atmaması gerekiyor. Poşetleri denizanası sanıp yutan kaplumbağalarımız boğuluyor. Merkezimize getirilen her 10 deniz kaplumbağasından bir ya da ikisinin vücudunda mutlaka plastiğe rastlıyoruz. Doğamızı koruyalım ve bez torba kullanalım" ifadelerini kullandı.