Datça Belediyesi sosyal medyadan ilçeye gelecek tatilcilere uyarılarda bulunarak yabaneşekleri konusunda duyarlı olunmasını istendi.

Belediyeden yapılan açıklamada "Özellikle bayram süresince ve sonrasında artacak trafik yoğunluğunda dikkatli olmanız gereken önemli bir konuya dikkat çekmek istiyoruz. Kara yolunda çok sayıda yaban eşeği bulunmaktadır. Bu eşekler, doğada kendi kendine üreyen ve evcillik özelliklerini kaybetmiş hayvanlardır. Ne yazık ki vatandaşlarımızın karpuz, kavun, meyve, sebze, hatta bisküvi gibi yiyecekler vererek beslemeye çalışması bu eşeklerin yol kenarlarına çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum, yol güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Bu hayvanların doğada yeterli miktarda su ve yiyecek kaynakları mevcuttur. Datça-Marmaris arasındaki bölge çok sayıda endemik bitki türü barındıran özel bir çevre koruma bölgesidir ve yaban hayvanları için yeterli besin kaynağı sağlamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

"EŞEKLERE SU VE YİYECEK VERMEYİN"

Açıklamanın devamında ise "Vatandaşlarımızdan ricamız, bu hayvanlara yiyecek ve su vermemeleridir. Özellikle bayram süresince ve sonrasında kara yolunda seyahat ederken dikkatli araç kullanmaları büyük önem taşımaktadır. Gece saatlerinde eşekler görünmediği için özellikle gece sürüşlerinde ekstra dikkatli olunması gerekmektedir. Lütfen bu bilgileri dikkate alarak, hem kendi güvenliğinizi hem de yaban hayvanlarının doğal yaşamlarını koruyalım. Teşekkür ederiz" denildi.