Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde yaşayan Claudia Gill, Queensland’de çıktığı tatili sırasında neisseria meningitidis bakterisinin sebep olduğu meningokok hastalığına yakalandı.

O sırada henüz 18 yaşında olan Gill, tükenmişliğe benzer bir yorgunluk yaşadı, kulakları sese karşı çok hassaslaştı ve kafasında çınlama sesleri yankılanıyordu. Bunların ardından boynu kasıldı, kustu ve bayıldı.

Genç kadın hastaneye kaldırıldı ve doktorlar onda potansiyel olarak ölümcül meningokok B bakteriyel enfeksiyonu olduğunu anladı. Doktorlar, hastaneye daha geç varırsa ölme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Gill tam beş gece hastanede kaldı, haftalarca dinlendi ve yavaş yavaş işine ve hayatına geri döndü. Aradan iki yıl geçti ancak hala düzenli ve yoğun baş ağrıları yaşıyor.

Gill artık insanların bir enfeksiyondan şüphelenmeleri durumunda hızlı bir şekilde harekete geçebilmeleri için semptomların farkında olmalarını istiyor.

Genç kadında yalnızca küçük bir döküntü oluştu ve bu genellikle meningokok ile ilişkilendirilen ileri aşama bir semptom olma eğiliminde. Döküntüyü, giderek artan ışık ve ses hassasiyeti, boyun tutulması, mide bulantısı, sırt tutulması, kusma ve ardından tamamen katılaşmış bir vücut ve baş ağrıları takip etti.

ÜCRETSİZ AŞISI YAPILIYOR

Meningokok, kan dolaşımınıza girebilen ve kan zehirlenmesine neden olabilen bir bakteri türü olarak biliniyor.

Avustralya'da yeni doğanlar, 14-16 yaş arası kişiler, aspleni ve hipospleni hastaları için A, C, W ve Y varyantlarına karşı aşılar ücretsizdir.

Avustralya'daki meningokok ölümleri, sahip olunan aşı kapsamının yaygın olması ve aynı zamanda hastalığın hızlı başlangıcı nedeniyle gündemde kendine yer buluyor.