TBMM Genel Kurulunda partilerin grup önerileri görüşülürken iktidar milletvekilleri Meclis’te hazır bulunmadı. DEM Partisi’nin önerisi oylanırken yoklama istendi. Toplantı yeter sayısı bulunamayınca ara verildi. Aradan sonra oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, yoklama yapılacağını ve 5 dakika süre verdiğini açıkladı.

HAZİNEYİ EMANET ETTİK

Elektronik sisteme giremeyen milletvekilleri, Başkanlık Divanı'na pusula gönderdi. Bozdağ da "Şimdi pusulalar kontrol edilecek" diyerek isimleri okuttu.  Pusula gönderen isimler arasında "Nureddin Nebati" de sayıldı ancak eski Hazine ve Maliye Bakanı'nın salonda olmadığı anlaşıldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta "Bu adama Hazine’yi teslim ettik" diye bağırdı. Usta, sosyal medya hesabındarn da bir paylaşım yaparak "TBMM Genel Kurul yoklamasında hile... Nurettin Nebati, Meclis’te olmamasına rağmen oradaymış gibi pusula verdirdi, içeride olmadığı ortaya çıktı. Bu adama iki yıl süreyle devletin hazinesi teslim edildi" ifadelerini kullandı.

İŞTE AKP TABLOSU

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, TBMM'de olmadığı halde Genel Kurul'da oy kullanan eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye tepki gösterdi.

Günaydın, "Adı okunduğunda Maliye Bakanı Nureddin Nebati neden Meclis'te yoktu? Çünkü pusulayı gönderen de o değildi. Mesele bu kadar açık. Yani pusula ile oy sahtekarlığını Meclis'te yapmaya çalışan bir bakana bu memleket hazineyi teslim etti. İşte AKP tablosu bu kadar basit ve açık tablodur. Bunu basit bir Nurettin Nebati tutumu olarak tanımlamayalım. Bu AKP'nin her oylamada ortaya çıkan ahlaki tutumunu bir kez daha ortaya koymaktadır" dedi.