Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan "İklim Ekonomisi Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi"nde konuştu.

Karahan, "Enflasyonun ana eğilimde belirgin ve kalıcı düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri tahmin edilen aralığa yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşunu sürdüreceğiz. Enflasyon gerçekleşmelerinin tahmin patikamıza yakınsamasını dikkatle takip edecek, beklentilerde kalıcı bir bozulma olması halinde para politikası duruşumuzu sıkılaştıracağız" dedi.

'DEZENFLASYON KOŞULLARI OLUŞTU'

Karahan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

* Dezenflasyon patikamız için gerekli makroekonomik koşulların önemli ölçüde oluştuğunu düşünüyoruz. 

* İç talep katkısının kademeli olarak azaldığını, net ihracat katkısının derin negatif seviyeden pozitife döndüğünü görüyoruz. Talep koşullarındaki normalleşmenin ikinci çeyrekte de güçleneceğini öngörüyoruz.

* Cari dengedeki iyileşme ile birlikte finansman ihtiyacı azalırken, ülkemizin yurt dışı finansman kaynaklarına erişimi kolaylaşmıştır. 

* Dezenflasyon patikasına olan güvenin artması TL varlıklara yönelimi artırmaktadır. Nisan ayı başından itibaren TL mevduat payındaki artış hızlanmış ve artış bu kez KKM hesaplarından çözülmenin yanında döviz tevdiat hesaplarından kaynaklanmıştır. Yurtdışı yatırımcının TL talebinin arttığını görmekteyiz. 

* Enflasyonun ana eğilimde belirgin ve kalıcı düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri tahmin edilen aralığa yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşunu sürdüreceğiz. 

* Enflasyon gerçekleşmelerinin tahmin patikamıza yakınsamasını dikkatle takip edecek, beklentilerde kalıcı bir bozulma olması halinde para politikası duruşumuzu sıkılaştıracağız.