Merkez Bankası'nın (TCMB) döviz rezervlerindeki kuvvetli yükseliş geçen hafta da devam etti.

TCMB tarafından yayımlanan haftalık verilere göre net rezervler 31 Mayıs itibarıyla bir önceki haftaya göre 5,11 milyar dolar artışla 45,46 milyar dolara yükseldi.

Toplam rezervler, yine 31 Mayıs itibarıyla bir önceki haftaya göre 1,4 milyar dolar artarak 143,65 milyar dolar oldu.

TCMB’nin swap hariç net rezervi geçen hafta 1,5 milyar dolar oldu. Swap hariç net rezervler geçtiğimiz hafta 5,1 milyar dolar seviyesindeydi.

TCMB, geçen yıl aralık ayında rezervlerde tekrar görülen kayıpların ardından Nisan ayının başından bu yana, artan yabancı ilgisi ve azalan döviz talebinin etkisiyle rezervlerini artırmaya başladı.

4 YIL SONRA İLK

Rezervlerde iyileşmeye paralel olarak TCMB'nin 29 Mart'ta -65.5 milyar dolar ile tarihi dip seviye inen swap hariç net rezervleri 4 yıl aradan sonra ilk kez pozitife geçti.

Swap hariç net rezerv bir önceki haftaki eksi 5 milyar dolardan artı 1,5 milyar dolara yükseldi.

Konu ile ilgili açıklamalarda  bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Rezervlerimizin daha da artırılması için yeşil dönüşüm, enerji verimliliği ve yeni sanayi politikalarıyla sürdürülebilir cari açığa ulaşılması, doğrudan yabancı yatırımları artırmaya yönelik politikalar ve sermaye benzeri dış kaynağa erişim önem arz etmektedir. Bunu da programı kararlılıkla uygulayarak başaracağız" dedi.