Merkez Bankası'nın (TCMB), son dönemde artan yabancı ilgisinin de etkisiyle swap hariç net rezervleri geçen hafta 10 milyar dolar ile tarihi bir artış kaydetti.

TCMB öncü verilerinden bankacıların yaptığı hesaplamaya göre yerel seçimlerin tamamlanmasını takip eden beş haftada TCMB'nin döviz alımı ve swap hariç net rezerv artışı devam ediyor.

Hesaplamalara göre TCMB'nin döviz alım satım farkı geçen hafta 11 milyar doların üzerinde döviz alımına işaret ederken brüt rezerv 3 milyar dolar, net rezerv 7 milyar dolar, swap hariç net rezerv ise 10 milyar dolar artış gösterdi.

Net rezervlerde yıl başından seçime kadar 25 milyar dolara yaklaşan düşüş görülmüş, TCMB'nin 500 baz puanlık sürpriz faiz artışını takip eden hafta bu kayıp önce yavaşlayıp ardından durmuştu.

DÖVİZ KAYBI BİRİKİME DÖNÜŞTÜ

TCMB'nin martın ilk haftasında haftalık bazda 8,5 milyar dolara kadar çıkan döviz kaybı ise yerel seçimlerin ardından döviz birikimine dönüşmüştü.

Bankacılar şimdi ise, 4 milyar doları Salı günü olmak üzere geçen hafta 11 milyar dolar ile döviz alımının tarihi bir rekora işaret ettiğine dikkat çekiyor.

Bu gelişmeler sonucunda, TCMB'nin yerel seçimlerin hemen öncesi olan 29 Mart'ta eksi 65,5 milyar dolarla tarihi düşük seviyede bulunan swap hariç net rezervleri geçen hafta eksi 39 milyar dolara iyileşti. Böylece beş haftada swap hariç net rezervde yaşanan iyileşme 27 milyar dolara yaklaştı.

Ayrıca, lokal bankalarla yapılan swaplarda devam eden düşüş geçen hafta net rezerv artışını sınırlayan bir etken olmaya devam etti. Geçen hafta lokal bankalarla swap 3 milyar dolar azaltıldı.

Bankacılar verileri TCMB bilanço ve sektöre ilişkin öncü verilerden hesaplıyor. TCMB konuya ilişkin yorum yapmadı.

Reuters'ın hesaplamalarına başvurduğu dört bankacı geçen hafta rezerv değişimlerini şöyle hesapladı:

*TCMB'nin swap hariç net rezervi geçen hafta 9,8 milyar dolar arttı

*Swap hariç net rezerv geçen hafta eksi 39 milyar dolar civarında hesaplanıyor (29 Mart eksi 65.5 milyar dolar)

*TCMB'nin net rezervi geçen hafta yaklaşık 7 milyar dolar artışla 21 milyar dolara yükseldi

*TCMB'nin toplam rezervi geçen hafta yaklaşık 3 milyar dolar artışla 127 milyar dolara yükseldi

*Swap hacminde geçen hafta 3 milyar dolar düşüş yaşanması net rezervlerdeki artışı sınırladı

*Swap hariç net rezervde yaşanan iyileşme son 5 haftada 27 milyar dolara yaklaştı

*TCMB geçen hafta rezervlerine 11 milyar dolar civarında döviz alımı yaptı, bu haftalık bazda rekor

*TCMB Salı günü rezervlerine 4 milyar dolar civarında döviz alımı yaptı, bu günlük bazda rekor