TCMB'nin net uluslararası rezervleri 12 Ocak'ta sona eren haftada 2,76 milyar dolar ile art arda üçüncü defa sert gerileyerek 29,5 milyar dolara indi. 

Uzmanlar 17 Kasım'dan bu yana en düşük seviyeye inen net rezervlerdeki gerilemede TCMB'nin swap işlemleri kapsamında bankalardan aldığı dövizin azalmasının etkili olduğunu belirttiler.

TCMB'nin yayımladığı haftalık verilere göre toplam döviz rezervi ise 12 Ocak'ta sona eren haftada 187 milyon dolar ile daha sınırlı artarak 139.8 milyar dolar oldu.

TCMB'nin Haziran başından bu yana ara sıra düşüş kaydetse de toparlanma eğiliminde olan rezervleri son üç haftada Mayıs ayındaki seçimlerden bu yana en sert düşüşleri kaydetmiş oldu.

Altın rezervinin değeri geçen hafta 171 milyon dolar artarken, brüt döviz rezervi 16 milyon dolar artarak 91,99 milyar dolar oldu.

ÜÇ HAFTADIR AZALIYOR

Net uluslararası rezervler son üç haftada 10,59 milyar dolar azalarak TCMB'nin rezerv biriktirmeye başladığı yeni yönetim altında en uzun süreli düşüşü kaydetmiş oldu.

TCMB'nin swap hariç net rezervi geçen hafta -39,6 milyardan -39,3 milyar dolar a yükseldi.

TCMB'nin yeni yönetim altında Haziran ayından bu yana net rezervlerde kaydettiği iyileşme 33,9 milyar dolar artışa geriledi. Toplam rezervlerdeki iyileşme 41,3 milyar dolar oldu.

TCMB'nin net rezervleri negatif reel faiz nedeniyle TL'de oluşan değer kaybının kamunun döviz satışlarıyla telafi edilmeye çalışıldığı seçim öncesi dönemde -5.7 milyar dolar ile tarihi dip seviyeyi görmüştü.

Öte yandan, kur korumalı mevduat (KKM) hacmi geçen hafta 47,5 milyar TL'lik düşüşle 2,53 trilyon TL'ye geriledi.