Van'ın Muradiye ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Güllüçimen köyündeki 30 hanenin 29'unda yaşayan 70 kişi, ağır geçen kış mevsimi nedeniyle sonbaharda evlerini terk ederek başka şehirlere ya da ilçe merkezine göç ediyor. 

Kar kalınlığının yer yer üç metreyi bulduğu, kış boyunca tipi ve karın etkili olduğu mahallede yaşayan Emrah ve eşi Elmas Sarı ise geçim kaynakları olan küçükbaş hayvanları için evlerinden ayrılmıyor. 

Okula giden iki çocuğunu ilçe merkezindeki kardeşinin yanına gönderen Sarı, üç çocuğu ve eşiyle 6 yıldır kışları köyde kalıyor.

 

Uzun ve sert geçen kış öncesi barındıkları iki odalı evin bir odasına erzak ve temel ihtiyaçlarını depolayan Sarı çifti, tipi nedeniyle yolu sık sık kapanan yerleşim yerinde teknolojiden ve şehir gürültüsünden uzakta doğal bir yaşam sürdürüyor. 

Bazı geceler sıcaklığın sıfırın altında 30 dereceye kadar düşmesiyle yaşamın zorlaştığı köyde, günün büyük bölümünü kar üzerinde hayvanlarını beslemekle geçiren Sarı'ya en büyük desteği eşi veriyor. 

Tüm imkansızlıklara rağmen omuz omuza vererek ağır kış koşullarıyla mücadele eden çift, geçimlerini sağladıkları 300 küçükbaş hayvanın bakımlarını özenle yapıyor. 

Emrah Sarı kışın tipi ve kar nedeniyle çok zorlandıklarını söyledi. 

"HAYVANLARIMIZ İÇİN MECBURUZ"

Hayvanları ağıldan besleme alanına götürmenin zorluğuna rağmen kar üzerinde 300 koyununa baktığını anlatan Sarı, şöyle konuştu: 

"Zamanımız hep koyunlarla geçiyor. Sabahtan akşama kadar koyunların içindeyiz. Bu iş dededen babama, ondan da bana kaldı. Koyunların doğumları başladı, yılın ilk kuzuları geldi. Bazen hayvanlar hastalanıyor. Yol açılıyor ama tipiden dolayı sürekli kapanıyor. Her kapandığında kaymakamımız yolu açtırıyor. Burası sessiz ve ıssız bir yer, kimse yok. Kurtlar sürekli geliyor. Köpeklerimiz olmazsa kurtlarla baş edemeyiz. Burada yaşamak zor ama hayvanlarımız için mecburuz. Hayvanlarımı bırakamıyorum. Başka geçim kaynağımız yok." 

"BU HAYATA ALIŞTIM"

Elmas Sarı ise bir yandan çocuklarına baktığını bir yandan da eşinin yardımına koştuğunu belirtti. 

Zorlu hayat şartlarına alıştığını söyleyen Sarı, "6 senedir kışları yalnız geçiyorum. Sabah kalktığımda sobayı yakıyorum. Kahvaltı hazırlıyorum. Ekmek pişirdikten sonra eşime yardım ediyorum. Kuzuların bakımını yapıyorum. Bu hayata alıştım. Artık sıkılmıyorum çünkü günün büyük bölümünü çalışarak geçiriyorum" diye konuştu.