CHP eski Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yazılı bir açıklama yaptı. Tekin, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından boşaltılan askeri alanların imara açılmasına tepki göstererek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yaptığı imar planı değişiklikleriyle İstanbul'un talanına ortak olduğunu vurguladı. Tekin son olarak Beşiktaş Orhaniye Kışlası’nda yaşanan betonlaşmaya dikkat çekerek "2. Abdülhamit tarafından yaptırılan ve Beşiktaş'taki Orhaniye Kışlası sınırları içinde yer alan 2018'de azınlık vakfına devredilen, Musevi Mezarlığı'nın ve Yıldız Parkı'nın ortasındaki 19 bin metrekarelik arazi şu an hafriyat kamyonlarının istilası altında. Beton lobisi, imar çeteleri tüm hızıyla iş başında. Çevre ve Şehircilik Bakanları değişmiş ne yazar? Rantçı zihniyet hiç değişmemiş" dedi.

“RANTÇI ZİHNİYET SON BULMALI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 'Yeşil alan olacak' dediği boşaltılan askeri araziler bugün parsel parsel yapılaşmaya açıldığını belirten Tekin “Bu rantçı, yağmacı zihniyet derhal son bulmalıdır. Tarihi, kültürel ve doğal mirasımız böylesine pervasızca yok edilemez. Musevi Mezarlığı ve Yıldız Parkı gibi İstanbul'un nadir yeşil alanları beton yığınlarına kurban edilmek istenmektedir. Sayın Bakan, bu vahşi uygulamalara derhal son vermelidir. Halkın, çevrenin ve geleceğin değil rantiyenin bakanı olmayı bir kenara bırakıp görevini layıkıyla yerine getirmelidir. Tarihi ve doğal değerlerimizi korumak size emanet edilmiştir. Bu emanetin üzerine titremezseniz gelecek nesiller affedemez” dedi.

KIŞLA NASIL İMARA AÇILDI?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2023 yılının Ocak ayında İstanbul Beşiktaş'ta Yıldız Parkı'nın yanında bulunan ve 'Doğal sit alanı' koruması altındaki eski kışla arazisinin imar planlarını değiştirmişti. Plan ile 19 bin metrekarelik alan, kışla sınırları dışında bırakıldı. Parseller, tarihi sit alanı sınırından da çıkarıldı. Yeni planda arazinin 13 bin 452 metrekaresi gelişme konut alanı oldu. Tescilli kültür varlığı olan silahhanenin bulunduğu bin 483 metrekarelik alan; sosyal kültürel tesis alanı olarak belirlendi. Bu alanlarda inşaat oranı 1.50, yükseklik 5 kat olarak belirlendi. İBB, planın iptali için dava açmıştı.