Teknoloji şirketleri, büyümelerinin bir sonraki aşamasını desteklemek için yapay zeka gibi yeni alanlara yatırım yapmak üzere işgüçlerini yeniden düzenlerken bu yıl 34 bin kişiyi işten çıkardı.

Sektördeki işten çıkarmaları takip eden Layoffs.fyi isimli internet sitesinin verilerine göre, Microsoft, Snap, eBay ve PayPal gibi şirketler ocak ayının başından bu yana binlerce kişiyi işten çıkardı. Bu yıl toplam 138 teknoloji şirketinin personelini işten çıkardığı görüldü.

'BULAŞICI HALE GELDİ'

Layoffs.fyi verilerine göre, 2023 yılında teknoloji sektöründe toplam 263 bin kişi işten çıkarılmıştı. 2024'teki işten çıkarmalar, Meta, Amazon ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin pandemi sırasında aşırı yatırım yaptıkları 2023 başından daha az.

ABD'li banka Jefferies'in analistlerinden Brent Thill, "İşten çıkarmalar devam edecek ve daha da kötüleşebilir. Bulaşıcı hale geldi" değerlendirmesinde bulundu.

Analistlere göre son işten çıkarma dalgası, şirketlerin yapay zeka gibi yeni alanlara yatırım yapmak için kaynaklarını yeniden düzenlediğini ve aynı zamanda hissedarların maliyet disiplinine odaklanmaya devam ettiğini gösteriyor.

YATIRIMLARI YENİDEN DEĞERLENDİRİYORLAR

Columbia Business Schoo Profesörü Daniel Keum, bu yıl yüzlerce kişiyi işten çıkaran Amazon'a ait video yayın platformu Twitch  gibi şirketlerin yatırım için öncelikli alanları yeniden değerlendirdiğini ve ekstra maliyeti olan alanlarda pozisyon azalttığını söyledi.

Amazon'un yanında Microsoft, Meta, Alphabet ve müzik yayın hizmeti Spotify da bu yıl benzer değerlendirmeler yapacak. 2022'nin sonlarından bu yana 20 binden fazla kişiyi işten çıkaran Meta ise bu ay yaptığı açıklamada, yapay zekaya önemli yatırımlar yapmasına rağmen personel sayısının minimum olacağını söyledi.

Microsoft'un video oyun iştiraki ZeniMax'te kalite güvence test uzmanı olarak çalışan Autumn Mitchell, "Şu anda teknoloji ya da oyun sektöründe çalışan herkes, kendisi ya da tanıdığı biri için işten çıkarmalar konusunda bir dereceye kadar endişeli" dedi.