Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanan Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde Tünektepe Teleferik Tesisi'nde direklerden birisi henüz belirlenemeyen nedenle devrildi. Devrilen direğe çarparak parçalanan kabindeki 8 kişi kayalık alana düştü.

Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye, polis, sağlık ve kurtarma ekipleri sevk edildi.

Bölgeye ulaşan ekipler, 1 kişinin yaşamını yitirdiğini, 2'si çocuk 7 kişinin de yaralandığını belirledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha sonra yaralı sayısının 10 olduğunu duyurdu.

KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Olayda yaşamını yitiren kişinin Memiş Gümüş (54) olduğu belirlenirken, yaralanan kişilerin isimleri şu şekilde açıklandı:

Özlem Şahin, Kaan Akgün, Fatih Gümüş, Keziban Çapar Gümüş, Lütfullah Kerim Gümüş, Herdem Eyüpoğlu ve Akmaral Abdyldaeva.

Kazanın ardından teleferik sisteminin durması nedeniyle havadaki kabinlerde 184 kişi mahsur kaldı.

AFAD'dan yapılan son açıklamaya göre mahsur kalan 49 kişi kurtarıldı.

Gece uçuş kabiliyetine sahip Jandarma helikopterinin de katıldığı kurtarma çalışmaları 125 kişi için devam ediyor.

BELEDİYE BAŞKANI BÖCEK’TEN AÇIKLAMA

Olay yerine gitmesinin ardından SÖZCÜ TV’ye konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ilk olarak şu bilgileri verdi:

- “Bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Kriz masasını oluşturduk. Havada 184 kişi var, 25 kabinde. Aydın, Bursa ve Balıkesir’den helikopterler geliyor şu an. Bu helikopterler yukarıda kalan vatandaşlarımız tahliyesi için geliyor.”

Tahliye operasyonunun uzun süreceğini belirten Böcek, yaralıların hastaneye kaldırıldığını ifade etti.

Böcek, şunları kaydetti:

- “2017 yılında yapılmış olan bir teleferik. O günden bugüne kadar yıllık rutin bakımları yapılır. Yılbaşı sonrası, A’dan Z’ye bakımları yapıldı. 5 Mart’ta da hizmete açılmıştı. Şu anda gerekli yasal işlem ve çalışmalar yapılacak.”

MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, olayla ilgili mülkiye müfettişlerinin görevlendirildiğini ifade etti.

KURTARMA EKİBİ ÜYESİ YARALANDI

Çalışmalar sırasında bir kurtarma ekibi üyesi yaralandı. Yaralanan görevli, sağlık ekibince hastaneye kaldırıldı.

ADLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, teleferik kazasına ilişkin olarak Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Bakan Tunç, kazaya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, özetle şunları yazdı:

"Önceliğimiz vatandaşlarımıza bir an önce ulaşılmasıdır. Hepimizi üzen olayla ilgili olarak Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmıştır. Olayın nedeni ve sorumlularının tespiti için makine mühendisi, elektrik mühendisi ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarından oluşan 5 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirilmiş olup, halihazırda olay yerinde incelemelerine devam etmektedirler. Adli soruşturma, bir Cumhuriyet Başsavcıvekili ve bir Cumhuriyet Savcısının koordinasyonunda tüm yönleriyle sürdürülmektedir."

ALTUN: ERDOĞAN YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da sosyal medyadan şu paylaşımı yaptı:

"Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde devrilen teleferik direğine çarpan kabininin parçalanması sonucunda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Kaza sonrası mahsur kalan 184 vatandaşımızın tahliyesi için İçişleri Bakanlığımız yoğun bir çalışma yürütmektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu elim hadiseyle ilgili tüm gelişmeleri yakından takip etmekte, konu hakkında ilgili bakanlıklardan ve Valiliğimizden anlık bilgi almaktadır. Olayla ilgili gerekli soruşturmalar başlatılacak, kaza tüm yönleriyle araştırılacaktır. Vatandaşlarımızın, yaşanan bu elim hadise ile ilgili sosyal medyada ortaya atılabilecek dezenformasyon içeren paylaşımlara itibar etmemeleri, gelişmeleri resmi kanallardan takip etmeleri büyük önem taşımaktadır."