Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle beraber artık onlarsız bir an bile yaşamıyoruz. Bunun için de bir yere giderken nasıl cüzdan ve telefonumuzu hemen yanımıza alıyorsak şarj aletimizi de almayı asla ihmal etmiyoruz. Oysa şarj aleti de olmadan, uzun pil ömrü sayesinde telefonumuzu gönül rahatlığıyla kullanabiliriz.

Peki telefonun pil ömrünü uzatmak için ne yapmak gerekir?


YÜZDE SIFIRI GÖRMEMEYE ÇALIŞIN


Bazen telefonun pilini şarj etmek, şarj aleti yanımızda olmadığında ya da zamansızlıktan mümkün olmayabiliyor. Ancak şarjı yüzde sıfıra kadar tüketmek oldukça zararlı.

Pil her tamamen boşaldığında, bir şarj döngüsü tamamlanıyor. Pillerin sınırlı bir şarj döngüsü var ve tamamlanan her tam döngü pile zarar veriyor. Bu nedenle, pil ömrünü iyileştirmek için yüzde 80'e kadar şarj etmek ve yüzde 30'a kadar düştüğünde de yeniden şarj etmek yararlı olacaktır.

Bu, tam bir döngünün sık sık bitmesini engeller ve pilin mümkün olduğunca uzun süre en yüksek verimlilikte çalışmasına yardımcı olur.

ARKA PLANDA ÇALIŞAN UYGULAMALARI KAPATIN


Arka planda çalışan tüm uygulamaları temizlemek de oldukça etkili olacaktır. Çok fazla uygulama kullanılması halinde uzun vadede daha fazla enerji harcar. Ancak bu konuda da dikkat edilmesi gereken bir nokta var:

Uygulamaları arka planda çalışır durumda tutmak pili biraz azaltabilir; ancak WhatsApp veya Telegram gibi uygulamaların çok kullanılması halinde ve bu uygulamaların sürekli kapatılıp yeniden açılması aslında bir süre sonra zarar verir. Bu nedenle, yalnızca sık kullanılmayan uygulamaları kapatmak çok daha yararlı olacaktır. Sürekli olarak kullanılan bir uygulamanın açılıp kapatılmasındansa arka planda açık bırakmak pil sağlığını iyileştirecektir.


YENİLEMEYİ DURDURUN


Arka planda yenileme, akıllı telefonlarda kullanışlı bir özellik olabilir. Bu özellik, cihazda yeni e-postalar, tweet'ler ve diğer çevrimiçi içeriği göndermekten sorumlu. Ancak, aynı zamanda pilin de hızla tükenmesine neden olur.

Telefonun pil sağlığını iyileştirmek için uygulama yenilemeyi kapatmak etkili bir yöntem olabilir.

KLAVYE SESİNİ VE TİTREŞİMİ KAPATIN


Telefonun sanal klavyesinin tıklanmasından hoşlanıyor olabilirsiniz; ancak bu ses, pili de tüketecektir. Cihaza gürültü veya titreşim ekleyen herhangi bir özellik, telefonun şarjını azaltır. Bu nedenle, bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.


ŞARJ EDİLİRKEN TELEFON KULLANILABİLİR Mİ?


Telefonun pil ömrünü iyileştirmeye çalışırken bir yandan da alışkanlık haline getirdiğimiz bazı davranışlarımız olabiliyor. Örneğin telefonu şarj ederken kullanmak gibi... Peki bu durumun telefonun pil ömrüne herhangi bir etkisi var mı?

Telefon şarj edilirken kullanmanın herhangi bir sakıncası yok. Hatta Samsung bu konuda şu açıklamaları bile yapıyor: "Evet, şarj olurken akıllı telefonunuzu kullanabilirsiniz. Telefonunuzu şarj olurken kullanmanın hiçbir tehlikesi yoktur. Telefonunuzu şarj ederken kullandığınızda, pil normalden daha yavaş bir hızda şarj olur."

TELEFON PİLLERİNİN ÖMRÜ NE KADARDIR?


Cep telefonu pilleri ortalama 3 ila 5 yıl dayanır, ancak bu süre değişkenlik gösterebilir. Şarj alışkanlıkları, pilin ömründe önemli bir rol oynar. Pili ne kadar çok şarj ederseniz, kapasitesi zamanla o kadar azalacaktır.

[old_news_related_template title="Samsung, Galaxy kaynak kodunun hackerlar tarafından çalındığını doğruladı" desc="Güney Koreli teknoloji devi hackerların Samsung'dan Galaxy cihazları için dahili şirket verilerini ve kaynak kodunu çaldıklarını doğruladı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/03/07/iecrop/samsung-reuters_16_9_1646655940.png" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/teknoloji/samsung-galaxy-kaynak-kodunun-hackerlar-tarafindan-calindigini-dogruladi-6994906/"]

[old_news_related_template title="Rusya'dan yeni iddia: 'Kuşlarla biyolojik silahları taşıyorlar'" desc="Rusya, Ukrayna'yı işgalini haklı gösterme çalışmalarında sosyal medya platformlarından destek alamasa da yeni iddialar ileri sürmeye devam ediyor. Son olarak; ABD'nin eğitimli kuşlarının Ukrayna'nın geliştirdiği biyolojik silahları taşıdığını iddia ediyor." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/03/12/iecrop/kuslar-reuters_16_9_1647075224.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/rusyadan-yeni-iddia-kuslarla-biyolojik-silahlari-tasiyorlar-7005837/"]

[old_news_related_template title="YouTube'dan Rus devlet medyasına dünya çapında engel" desc="Daha önce Avrupa'da Rus devlet medyası RT ve Sputnik gibi kanalları yasaklayan YouTube, şimdi tüm dünyada bu kanalları engelleyeceğini söyledi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/03/12/iecrop/youtube-iphone_16_9_1647065407.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/teknoloji/youtubedan-rus-devlet-medyasina-dunya-capinda-engel-7005406/"]