Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 6,4'ten yüzde 8,3'e çıkabileceğini ve acil önlemler alınması gerektiğini kaydetti.

TEPAV Bütçe İzleme Bülteni’nin ikinci sayısında ek tedbir alınmaması durumunda yıl sonunda bütçe açığının 783,8 milyar TL'nin üzerinde olabileceği ve 2024 yılı bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 6,4'ten yüzde 8,3'e çıkabileceği belirtildi.

Bütçe dengesinin korunması için acil önlemler alınması gerektiği vurgulanan bültende, bütçe ödeneklerinin büyük çoğunluğunun zorunlu harcamalara ayrıldığı ve esnek harcamaların payının sınırlı olduğu kaydedilerek bu durumun, yapısal tedbirler alınmadığı sürece bütçe tedbirlerinin etkisinin sınırlandıracağı ifade edildi.

MERKEZ'İN ZARARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Merkez Bankası'nın geçmiş yıllarda bütçeye önemli miktarlarda kâr payı aktardığı ancak buna karşın 2023 yılında Merkez'in rekor seviyede zarar ettiği belirtilen bültende bu durumun bütçe gelirlerine olumsuz etki yaparak bütçe açığını artıracağı tahmin edildi.

Bültende, 2024 yılında bütçe açığının 2,652 milyar TL olarak öngörüldüğü ancak Hazine Finansman Programı'nda net borçlanmanın 1,328 milyar TL seviyesinde olduğu aktarılarak bütçe açığının kapatılması için alternatif tedbirlerin alınması veya borçlanmanın artırılması gerektiğine de dikkat çekildi.