Terör örgütü PKK’nın Suriye yapılanması PYD’nin sözde kanton ilan edilen 7 bölgede seçim kararı almasıyla ilgili ABD Dışişlerinin “Şartlar bakımından uygun değil” açıklamasına PYD elebaşı terörist Salih Müslim cevap verdi. Müslim, “ABD Türkiye’nin tepkisini çekmemek için diplomatik bir söylem kullanıyor. Seçimleri yapacağız” dedi.

ABD'DEN TEPKİ 

Türkiye sınırındaki Suriye’nin kuzeydoğusunu 13 yıldan beri işgal altında tutan terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD, sözde Özerk kanton bölge ilan edilen 7 farklı bölgede 11 Haziran’da seçim yapılması kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de terör örgütünün aldığı bu kararla ilgili "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararının öngördüğü gibi Suriye’de düzenlenecek her seçim özgür, şeffaf, kapsayıcı ve adil olmalı. Biz Kuzeydoğu Suriye’de bu tür bir seçimin düzenlenmesi için uygun şartların olmadığını düşünüyoruz. Aynı şekilde biz bu mesajımızı Suriye’nin kuzeydoğusundaki ilgili kişi ve aktörlere de aktardık” demişti.

TERÖRİSTBAŞINDAN AÇIKLAMA 

Terör örgütü PYD’nin elebaşı Salih Müslim terör örgütünün yayın organlarına verdiği demeçte ABD’nin Türkiye’nin tepkisinden dolayı bu açıklamayı yaptığını ileri sürerek şunları söyledi:

- Birleşmiş Milletler'in 2254 nolu kararına göre Kuzey ve Doğu Suriye’de böylesi imkânların oluşmadığı belirtiliyor. 2254 nolu açıklamayla siyasi çözüme dikkat çekiyorlar. Neden böylesi bir açıklama yaptılar? Türk devletinin gündeminde olduğu için açıklama yapıldı. Türkiye’nin ne yapacağı belli değildir. Türkiye günlerdir herkese seçimlerin arkasında ABD var söylemini yutturmaya çalışıyor. ABD, Türkiye’nin tepkilerinin ardından bu şekilde bir açıklama yapmış olabilir. Diplomatik bir söylemdir ve Türkiye’yi kışkırtmamak amaçlıdır. Kuzey ve Doğu Suriye, kendi koşullarına göre seçimlere gidiyor.

- Kimsenin desteğini almadan, kimseye danışmadan böylesi bir seçim gerçekleşiyor. Ama Türkiye baştan beri bu seçimlere karşıdır. Türk devleti, seçimlerin gerçekleşmemesi için elinden geleni yapacaktır. Seçimlere karşı bir tahammülsüzlük yaşıyor. Fakat Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi muhakkak bu seçimleri gerçekleştirecektir. Geri adım atmadan sandık başına giderek iradesiyle temsilcilerini seçecektir.

SÖZDE SEÇİMLER 11 HAZİRAN'DA

Terör örgütü, ABD’nin de karşı çıkmasına rağmen 11 Haziran’da sözde 'Doğu Suriye Özerk Yönetimi' adı altında halen terör örgütü PKK-YPG’nin işgalindeki sözde Cezire Kantonu, Deyr Ez Zor Kantonu, Rakka Kantonu, Fırat Kantonu, Münbiç Kantonu, Afrin-Şehba Kantonu ve Tabka Kantonu olmak üzere 7 bölgede 6’sı büyükşehir, 40’ı şehir ve 105 kasabada sandık başına giderek yerel halka oy kullandıracak.