Dünyada kölelikle mücadele, fiziksel eğitim, yeryüzü, goril, kültürel yakınlaşma, astronomi, turizm, anlayış, ışık, kristal, matematik ve su yılları ilan edilmişti geçmişte.

Resmen açıklanmasa da 2023 yılı Türkiye’de cirit atan baronları bulma yılıydı!

2011 dünya orman yılıydı mesela... Herkes ormanların korunması için planlar, etkinlikler yaparken biz kendi ormanlarımızı o yıl bir yakmaya başladık 2020’ye kadar geçen 10 yılda 26 bin 311 yangın çıkarıp 100 bin hektarı kül ettik. 2020’de kendi rekorumuzu kırdık, 21 bin hektar yaktık.

2016 bakliyat yılıydı dünyada... Biz baklagil ithalatında şahlandık(!) 571 bin ton ürün aldık dışarıdan. Meksika, Arjantin ve Hindistan’dan kuru fasulye ve nohut geldi. Mısır ithalatımız bir yıl önce 467 bin tondu, bir yıl sonra 2.1 milyon tona çıktı. Tarihimizde ilk kez 2013’te saman ithal etmiştik, 2016’da yeniden saman ithal etmeye başladık. Bir milyon ton pamuk ithal ettik.

Görüldüğü üzere dünyada ilan edilen bütün özel yılları kendimize özgü icraatlarla değerlendiriyoruz!

Yıllar, haftalar, aylar, özel günler var dünyada ve bizde...

8 ocak köpüklü banyo, 14 ocak hayvanınızı giydirin, 19 ocak patlamış mısır, 12 nisan kızarmış peynir, 1 mart iltifat, 18 mart uyku, 4 haziran kedine sarıl, 20 ağustos sivrisinek, 5 eylül geç kalma, 19 kasım erkekler, 2 temmuz ufo, 4 ağustos karpuz günü gibi.

Allah’tan bizi yönetenler sorumluluk sahibi, ciddi, ilkeli, kendini bilen insanlar olduğu için böyle üfürükten teyyare günler falan ilan edip boş beleş işlerin peşinden koşmuyoruz(!)

Ciddi bir ülkeyiz biz.

Dünya liderimize bak... Ne denli kılı kırk yarıyor milleti için. Gençleri ayrı, çalışanı işsizi ayrı, işçiyi memuru ayrı, tüccarı müteahhiti ayrı, işçi emeklisini memur emeklisini ayrı düşünüyor.

Tartıyor biçiyor milleti için en iyi olanı belirliyor. Misal 16 milyon emekliye eliyle beş parmağını kameraya doğru uzatarak ‘yüzde BEŞ’ ek zammı münasip gördüğünün ‘müjdesini’ verdikten sonra emekliler için bir müjde daha açıklayıp 2024’ü emekliler yılı ilan etti!

Sizi bilmem ama izlerken heyecandan kalbim duracakmış gibi oldu(!)

Yüzde 37 zam verilerek 2023 yılındaki yüzde 127’lik enflasyonun altında ezdirilmeyen emekliye bir de yüzde BEŞ ek zam yapıldığına göre emekliler yılı ilan edilen 2024’te kim bilir NELER NELER YAPILACAK ONLARA...

Emekliye uygun görülen zamma kadar ölü taklidi yapıp çıtı çıkmayan Çalışma bakanı Vedat Işıkhan dünya liderinin müjdesi ile basın toplantısı falan beklemeden sosyal medyasından paylaştı kutlu emekliler yılında yapılacakları...

* Yıl boyunca emeklilerin yaşam kalitesi arttırılacak.

* Sağlıktan ulaşıma, sosyal imkanlardan kültürel faaliyetlere kadar geniş bir yelpazede çeşit çeşit çalışmalar yapılacak.

* Haklar genişletilecek!

* Emeklilere çok özel hizmetler sunulacak...

Eti unutan, ilaç bulamayan bulunca parası yetmediği için alamayan, hastaneden bir yıl sonrasına randevu verilen emeklinin yaşam kalitesi nasıl arttırılacak acaba? Kültürel faaliyet denilen şey muhtarların Endülüs tatiline gönderilmesine mi benzeyecek yoksa daha iyi mahalle kahveleri mi açılacak? Hakların genişlemesini bakan azıcık açsa da öğrensek. Emeklilere özel hizmetler denildiğine göre, saraylarda mı yaşatacaklar 16 milyonu?

İşte böyle... 23 yıllık AKP iktidarından okkalı zam, üstüne BEŞLİK ek zam ve özel olarak ayrılan koca bir yıl. Emekliler bununla da yetinmez ıngır zıngır ederlerse kıymetli idarecilerimizin onlara diyeceği tek söz kalır, nankölük.

Memleketimizde ve dünyada özel yıl ve gün çok. Benim en hoşuma giden güne ise az kaldı, 31 ocak tersini yap günü!

16 milyon emekli ve eşleri nereden bakılsa 32 milyon eder, memleketin üçte biri! Yaşamlarında hiç olmazsa bir gün ve hep beraber tersini yapıp bütün bu masallara karşı farklı bir şey yapsalar değişik olmaz mı?