Tesla, artan rekabet ve şirket içi gerilimler yüzünden zor dönemler geçiriyor.

Düşen satışlar, kafa karıştırıcı ürün kararları ve otomobil fiyatlarında gerçekleşen indirimler nedeniyle şirketin hisseleri bu yıl yüzde 40'tan fazla değer kaybetti.

Tesla'nın elektrikli araç pazarındaki hakim olan konumu tehdit altına girdi. Çinli rakipleri ABD'li şirketi yakalarken Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin beklenen bir yatırım duyurusuda son anda iptal edildi.

Ayrıca yarın açıklanacak bilançoda Tesla'nın işletme kârında yüzde 40'lık bir düşüş bildirmesi bekleniyor. Bu son dört yılda şirketin ilk bildireceği gelir düşüşü olacak.

İŞTEN ÇIKARMALAR BAŞLADI

Düşen kârlılıklar nedeniyle Musk, şirkette şimdiye kadar yaşanan en büyük işten çıkarma dalgasını başlatmıştı. Musk'a yakın olduğu belirtilen kaynakların belirttiğine göre, kimi şirket yöneticileri ünlü milyarderin hayata geçirmek istediği değişikliklerden rahatsız.

Stratejik değişimle ilgili basında çıkan haberlerin ardından, Tesla'nın güç aktarım mühendisliği ve enerji işine başkanlık eden 18 yıllık şirket emektarı Drew Baglino da dahil olmak üzere pek kilit yönetici görevinden ayrıldı.

52 yaşındaki Musk, geçmişte Tesla'yı pek çok sıkışıklıktan kurtarmıştı. Şirket 469 milyar dolar ile halen General Motors ya da Ford Motor gibi otomotiv devlerinin piyasa değerinin 9-10 katına yakın. Ancak dört ay içinde Tesla'nın piyasa değerinden neredeyse 350 milyar dolar silindikten sonra, çalışanlar, yatırımcılar ve analistler şirketin stratejisini tekrar sorguluyor.

PLANLAR ASKIYA ALINIYOR

Öte yandan ABD'de düzenleyici kurumdan gereken onayları alamaması tam otonom sürüş dönemine geçmek isteyen Tesla'nın önünde ciddi bir engel oluşturuyor.

Geleceğini robotaksi adı verilen yeni nesil ve sürücüsüz araç konseptine bağlayan Musk için otonom bir taksi hizmeti yaratma fikri en az sekiz yıldır gündemde. Ancak şirket, henüz ihtiyaç duyduğu altyapının çoğunu kuramadı ve bu arabaları halka açık yollarda test etmek için yasal onay almadı.

Musk, birçok Tesla yatırımcısının ısrarla istediği 25 bin dolarlık ucuz araç planlarını da şimdilik erteledi.

Şirket son olarak gaz pedalının yerinden çıkmasına neden olabilecek bir arıza nedeniyle yaklaşık 4 bin Cybertruck'ı geri çağırmıştı.

TESLİMATLAR GERİLİYOR

Son verilere göre Tesla'nın araç üretiminde düşüş yaşanmıştı. Şirket birinci çeyrekte 433 bin 371 araç üretti. Şirket, 2023'ün ilk çeyreğinde 440 bin 808 araç üretmişti.

Tesla'nın bu yıl ilk çeyrekte teslimatını gerçekleştirdiği araç sayısı ise 386 bin 810 olurken, bu rakam 450 bin civarındaki piyasa beklentilerinin oldukça altında kaldı. Geçen yılın aynı döneminde 422 bin 875 araç teslim edilmişti.

Böylelikle Tesla'nın teslim ettiği araç sayısında yüzde 8,5 ile 2020'den bu yana ilk kez azalış kaydetti. 

Şirket hayal kırıklığı yaratan ilk çeyrek satışlarının ardından peş peşe indirimler açıkladı. Yatırımcılar indirim kararlarının satışları ve kârları nasıl artıracağını yakından izleyecek.