Elon Musk'ın sahibi olduğu elektrikli araç üreticisi Tesla, Kızıldeniz'deki karışıklıkların yol açtığı tedarik aksaklıkları nedeniyle Avrupa'daki tek fabrikasında otomobil üretiminin büyük bölümünü iki hafta süreyle askıya alacak.

Reuters'in Tesla'dan aktardığına göre şirket yaptığı açıklamada "Oldukça uzun nakliye süreleri tedarik zincirlerinde bir boşluk yaratıyor" dedi. Tesla, yorum taleplerine yanıt vermedi. 

Tesla, tedarikçilerin nakliye rotalarını değiştirmesi nedeniyle Berlin yakınlarındaki Model Y fabrikasındaki çalışmaları 29 Ocak'tan 11 Şubat'a kadar kısmen durduracak.

Otomobil üreticisi, elektrikli araç siparişlerinin yavaşladığı ortamda, bu hafta Çin de dahil olmak üzere bir dizi fiyat indirimi ile talebi artırmaya çalışıyor.

KIZILDENİZ'DE TANSİYON YÜKSEK

Son iki ay içinde Kızıldeniz'in kilit geçiş güzergâhında, Yemenli Husiler tarafından gemilere yönelik bir dizi saldırı düzenlendi ve bazı gemiler bunun yerine Afrika'dan dolaşarak binlerce mil yol kat etmek zorunda kaldı.

Cuma gecesi ABD ve İngiltere'nin Yemen'deki 60'tan fazla hedefe hava saldırısı düzenlemesi de petrol fiyatlarında artışa yol açtı.

OTOMOBİL ÜRETİMİ ETKİLENECEK

Analistler diğer otomobil üreticilerinin de Kızıldeniz'deki çatışmadan etkilenebileceğini düşünüyor.

AutoForecast Solutions'ın Başkan Yardımcısı Sam Fiorani, "Asya'dan ve özellikle Çin'den gelen pek çok önemli parçaya bel bağlamak, otomobil üreticilerinin tedarik zincirinde potansiyel bir zayıf nokta oluşturuyor. Tesla, Kızıldeniz üzerinden Avrupa'ya taşınması gereken batarya parçaları için büyük ölçüde Çin'e güveniyor ve bu da üretimi sürekli olarak tehlikeye düşürüyor" dedi.

Tedarik zincirindeki aksamaların diğer büyük otomotiv şirketlerini de mali anlamda sıkıntıya soktuğuna inanan Fiorani, "(Tesla'nın bu konuda) yalnız olduğuna inanmak mümkün değil. Onlar sadece sorunu yansıtan ilk şirket oldular" dedi.

Kızıldeniz'deki çatışmalar nedeniyle tedarik zincirlerinin aksaması, İsveçli işçi sendikası IF Metall ile toplu iş sözleşmesi imzalama konusunda anlaşmazlık yaşayan Tesla üzerindeki baskıyı arttırdı.

İran destekli Yemenli Husi militanlarının Kızıldeniz'deki ticari gemilere saldırıları sonucunda dünyanın önde gelen gemicilik şirketleri, Asya'yı Avrupa'ya bağlayan en kısa deniz yolu olan ve küresel deniz trafiğinin yaklaşık %12'sini oluşturan Süveyş Kanalı'nı kullanmaktan kaçınıyor. Dünyanın en büyük denizcilik şirketleri, rotalarını Güney Afrika'ya çevirmek zorunda kaldı.