Tesla, otonom sürüş desteği sunan araçlarıyla piyasayı domine ederken hackerların da hedefi oldu.

Şirket, aslında tamamen otonom sürüş sunmuyor ve sürücünün her zaman kontrolü devralmaya hazır olması için direksiyona dokunmaya devam etmesini istiyor. Ancak Tesla hackerları, tamamen otonom sürüşe izin veren gizli bir 'Elon Modu' keşfetti.

Alman araştırmacılar, 520 pound'a (yaklaşık 19 bin lira) mal olan ekipman kullanarak Tesla Model 3'ün iç devrelerini manipüle ederek hacklediler. Sadece araba hakkındaki kritik verilere erişmekle kalmadılar, aynı zamanda Tesla tarafından resmi olarak onaylanmayan ayarı da buldular.

Araştırma, Technische Universität Berlin'de (TU Berlin) üç doktora öğrencisi olan Christian Werling, Niclas Kühnapfel ve Hans Niklas Jacob tarafından yürütüldü. Sonuçlarını da Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen bir hackleme kongresinde sundular.

Açıklamalarında, "Tesla Autopilot'a voltaj hatası saldırımızı gösteriyoruz, bu da sistemde kök ayrıcalıklara sahip olmamızı sağlıyor. Saldırı, sistemden rastgele kod ve kullanıcı verilerini çıkarmamızı sağlıyor" dediler.

Ekibe göre, 'voltaj arızası' arabanın devrelerine fiziksel erişim gerektiriyor ve bu nedenle hackleme uzaktan yapılamıyor.

ELON MUSK VE BAZI ÖZEL MÜŞTERİLER İÇİN...

Voltaj arızası, bir devrenin güç kaynağında kasıtlı olarak kısa dalgalanmalara neden olmayı içerir ve bu, bir Tesla arabasında aksaklıklara neden olabilir. Bu aksaklıklar da Alman bilgisayar korsanlarının araç verilerine yetkisiz erişim sağlamasına ve hassas verileri cihazın belleğinden çıkarmasına olanak tanıdı.

Uzmanlar aynı zamanda sürücü izleme uyarılarını azaltan Elon Modu ayarının varlığını doğrulayan bir kod da buldu. Bu mod da Tesla'nın resmi tavsiyelerine aykırı olmakla beraber potansiyel olarak tehlikeli olmasına rağmen, eller serbest sürüşe izin veriyor.

Elon Modu'nun Tesla CEO'sunun kendisine ve onun seçtiği birkaç seçilmiş müşteriye ayrıldığı tahmin ediliyor.

Washington Post analizine göre şu ana kadar Tesla'nın otopilotunun neden olduğu 19 ölüm ve yüzlerce ölümcül olmayan kaza meydana geldi.