Fenerbahçe, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) kestiği para cezalarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşımaya ve kazanmaya devam ediyor.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ile Alper Pirşen’in 2022’de AİHM’de açtığı davaları kazanan ve devletle uzlaşmaya giden Fenerbahçe’ye kısa süre önce de 47 bin Euro daha (1 milyon 485 bin TL) ödendi. Sarı-lacivertliler, yöneticilerin ve kulübün para cezasına neden olan açıklamalarının ‘Bilgi ve düşünce paylaşma özgürlüğü’ doğrultusunda olduğunu, ayrıca ‘Adil yargılanma hakkı’nın da ihlal edildiğini savunuyor.

BEŞ DAVA DAHA VAR

AİHM, Fenerbahçe’yi bir kez daha haklı buldu ancak iş bununla bitecek gibi değil. Kulübün halen AİHM’de bekleyen dört-beş davası daha bulunduğu, bunlardan da benzer sonuçlar beklendiği belirtiliyor. Sarı-lacivertliler, kendilerinden kesilen her para cezasını AİHM yoluyla devletten geri almak için dava açacak. Ceza sarmalı şu şekilde devam ediyor: PFDK (TFF) cezayı kesiyor. Fenerbahçe, AİHM’e başvuru kazanıyor. Ortaya çıkan ödemeyi Türkiye Cumhuriyeti Devleti yapıyor.

İLK ATEŞİ SEDAT DOĞAN YAKTI

Hatırlanacağı gibi TFF’nin kestiği cezaların hukuksuz olduğu konusundaki ilk çalışma Galatasaray eski yöneticilerinden hukukçu Sedat Doğan tarafından yapılmıştı. Doğan, TFF kurullarının bağımsız olmadığını AİHM’de kanıtlamış, Tahkim Kurulu’nun da ‘Tarafsız’ bir yargı mercii olmadığı karara bağlanmıştı.

DİSİPLİN HÜKÜMLERİ ANAYASAYA AYKIRI

Hukukçulara göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre kararlarını veriyor. Yani bir anlamda AİHM, PFDK’nın ve Tahkim Kurulu’nun anayasaya aykırılık taşıdığını her fırsatta anlatıyor. Uzmanlar, TFF’nin Futbol Disiplin Talimatnamesi’ni, anayasaya uyumlu hale getirmediği takdirde açılacak benzer davalarda da sonucun değişmeyeceğini belirtiyor.