Süper Lig, 1. Lig ile TFF 2. ve TFF 3. Lig'in kulüp başkanları ve yöneticileri, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi liderliğindeki TFF Yönetim Kurulu tarafından düzenlenen iftar yemeğinde buluştu.

TFF tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, federasyonun ev sahipliğinde gerçekleşen ve Yönetim Kurulu üyelerinin tamamının katıldığı iftar yemeğinde konuşan Başkan Mehmet Büyükekşi, Ramazan ayının toplumsal birlik, dayanışma ve beraberliğin önemini vurguladığı bir ay olduğunun altını çizdi.

Başkan Büyükekşi, profesyonel kulüplerin temsilcilerine davete katılımlarından ötürü teşekkürlerini ileterek, "Ramazan ayının başında kulüplerimizin değerli temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya gelmek istedik. Yarın milli takımımız ile Macaristan'a hareket ediyoruz. Cuma günü Macaristan Milli Takımı ile maç yapacağız. Daha sonra Viyana'ya geçeceğiz, Avusturya Milli Takımı ile de Salı günü oynayacağız. Milli maçlarımız öncesinde hepinize iftarımıza katıldığınız için teşekkür ediyoruz." dedi.

GALATASARAY BİLDİRİYE ŞERH KOYDURMUŞ

Büyükekşi'nin düzenlediği iftar organizasyonuna, Süper Lig'den Gaziantep FK, Hatayspor, Sivasspor, Başakşehir ve Galatasaray katılım gösterdi. Süper Lig'de diğer 15 kulüp, tepki göstermek için katılım göstermezken, başkanlar arasında 'davetin ciddiye bile alınmadığı' öğrenildi.

Öte yandan, Ali Koç'un Kulüpler Birliği Vakfı başkanlığından istifa etmesinin ardından, bildiri krizi yaşandığı ortaya çıktı.

Kulüpler Birliği, Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşananlarla ilgili olarak bir bildiri yayınlayacaktı. Ancak, hazırlanan bildiriye şerh koyan Galatasaray cephesi, metinde TFF Başkanı Büyükekşi'nin istifasını içeren bir cümleden dolayı bildiriye karşı çıktı.

"İKİ KULÜBE DE GEÇMİŞ OLSUN"

17 Mart'ta Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maç sırasında yaşanan talihsiz olaylara da değinen Büyükekşi, şu ifadeleri kullandı:

"Bu mübarek günlerde, özellikle hafta sonu oynanan maçta maalesef istemediğimiz olaylarla karşılaştık. İki kulübümüze de geçmiş olsun diyoruz. Türkiye'nin bu mübarek Ramazan ayında dostluk, sevgi ve kardeşliğe çok ihtiyacı var."

"SÖYLEMLERİMİZDE DİKKATLİ OLMALIYIZ"

"Hepimizin bu konuda tüm profesyonel, amatör liglerde daha dikkatli olması gerekiyor. Taraftarlar iki dudağımızdan çıkacak sözlere çok itibar ediyor, onları yönlendiriyoruz. Bu yüzden söylemlerimizde daha dikkatli davranmamız gerekiyor. Neticede futbol bir temaşa oyunu, dostluk, kardeşliğe çağrı yapan oyun. Keyif alınması gereken bir oyun."

"UYANIK OLMAYA DAVET EDİYORUZ"

"Bizim de sizden ricamız gençlerimizi, özellikle bu konuda, mutlaka holiganlığa karşı, şiddete karşı, teröre karşı uyanık olmaya davet etmemiz lazım. Ben ve Yönetim Kurulumuz bu gece sizlerle beraber olmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. Geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz, sağ olun var olun."