Tarih 26 Aralık 2022 günlerden Pazartesi... Türkiye Futbol Federasyonu'nun Riva'daki merkezinde görkemli bir tören düzenleniyor. Törenin adı:'TFF Fair-Play ödülleri'

Salon kalabalık. Ekim ayının ödülleri veriliyor. Sunucular bir anons yapıyor önce ve ekranda bir video oynatılıyor... Aynen şu ifadelerle Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'nın fotoğrafları dönüyor:

'GÖNÜLLERE SU SERPEN BAŞKAN'

''Futbolda kazanmak da var kaybetmek de ama en değerlisi kuşkusuz sporun dostluk, kardeşlik olduğunu zihinlere kazımak. Ankaragücü'nün lider yürekli başkanı Faruk Koca, Ziraat Türkiye Kupası'nda Amed Sportif Faaliyetler ile oynanan maç öncesi verdiği sağduyulu mesajlarla gönüllere su serpti.'' 

Sonra başkan Faruk Koca'nın ödülü almasını sağlayan konuşması geliyor ekrana. O da aynen şunları söylüyor;

'ÜLKEYE EN BÜYÜK İHANET...'

''Amed Sportif Faliyetler gelecek. Maçını oynayacak. Bizim taraftarımız da kesinlikle bir ev sahibi adabıyla karşılayacak. Orada çıkacak en ufak bir yanlışın bedeli bu ülkeye bir fayda vermeyecek. Biz kavga etmeye, savaşa gelmiyoruz. Burada yaşanan her olumsuzlukluk dış dünyada bizim aleyhimize dönecektir ve ülkeye en büyük ihanet olacaktır diye düşünüyorum.''

'İYİLİK BULAŞICIDIR!'

Bu sözlerin ardından törende alkış tufanı kopuyor. Sporun birleştirici gücünü temsil eden 'centilmen' başkan Faruk Koca sahneye çıkıyor. Ödülünü Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ve yönetim kurulu üyelerinin elinden alıyor. Sonra kendisine bir mikrofon uzatılıyor. 'Bu ödülü almak değil, taşımak daha önemli' diyerek yine örnek bir mesaj veriyor. 

Sözü devralan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi Koca'ya teşekkür ederek 'İyilik bulaşıcıdır' ifadesini kullanıyor. Riva'da yine alkış tufanı kopuyor.

Söylemlerin ve eylemlerin hiçbir zaman yerini bulmadığı Türk futbolunda düzenlenen bu 'tiyatro' törenin ardından hiç şaşırtmayan şeyler oluyor!

Tam 23 gün sonra 14 Ocak 2023'te Adana Demirspor deplasmanında 3-1 kaybeden Ankaragücü'nde Başkan Faruk Koca adeta bu günleri işaret eden bir demeç veriyor.

'FARKLI YÖNTEMLER OLACAK'

Mağlubiyeti mağduriyete bağlayan Koca aynen şu ifadelerle sanki daha sonra yapacaklarına dair bir mesaj veriyor: ''Ankaragücü mağduriyete uğradı. Eğer bu böyle devam ederse hakemlerin tarihinde görmemiş büyük tepkilerle karşılaşacaklarını bilmelerini isterim. Baktık ki yetkililer ve karar mercileri eğer bu tavırlarına devam ederlerse farklı yöntemlerin olacağını bilmelerini isterim."

23 gün önce Türk futbolunun 'sağduyulu mesajları ile yüreklere su serpen başkanı' seçilen Faruk Koca tehditvari açıklamalarıyla gündeme oturuyor. TFF'den herhangi bir adım atılmıyor. 

'BİZE KASTEDENE BİZ DE KASTEDERİZ!'

4 ay sonra 23 Mayıs'ta Koca dozu artırıyor. Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanşında Medipol Başakşehir ile oynanacak maç öncesi yaptığı açıklamada yine hakemleri hedef alan başkan Koca ''Bize kastedene biz de kastederiz'' ifadesini kullanıyor. PFDK Koca'ya sportmenliğe aykırı hareketten 52 bin lira ceza veriyor ve 'oyna devam' diyor. 

Ve dün akşam... Faruk Koca kendisine 'lider yürekli başkan' yakıştırması yapan TFF'nin 'alçakça' olarak duyurduğu saldırıyı gerçekleştiriyor. Aylardır öfke kusan ve tehdit savuran Koca, saha ortasında hakem Halil Umut Meler'e milyonların gözü önünde yumruk atıyor. 

''Burada yaşanan her olumsuzlukluk dış dünyada bizim aleyhimize dönecektir ve ülkeye en büyük ihanet olacaktır'' dediği için fair-play ödülüne layık görülen başkan Türk futbolunu dünyaya rezil ediyor. 

TFF SORUMLULUĞU ÜZERİNE ALACAK MI?

Göz göre göre gelen bu akıl almaz olayın sorumlusu kim? 1 yıl önce Faruk Koca'yı Riva'da alkışlatan, örnek başkan olarak gösteren Türkiye Futbol Federasyonu liglerin durdurulmasına yol açan kahramanının sorumluluğunu üzerine almayacak mı?

Futbol kamuoyunda infial yaratan bu saldırının yaşandığı geceye kadar gelen tüm süreci hatasız yönettiğine inanan, stadyumlarda kulüp başkanları ile kavga eden federasyon başkanı Mehmet Büyükekşi istifa etmeyi düşünecek mi? Yoksa önümüzdeki aylardan itibaren fair-play ödülleri dağıtmaya kaldığı yerden devam edecek mi?