The Economist, 35 ülke için beş ekonomik ve finansal göstergeye (enflasyon, enflasyon genişliği, gayrisafi yurtiçi hasıla, istihdam ve borsa performansı) dayalı verileri derledi.

Listeye göre 2023'te en iyi performans sergileyen ekonomi Yunanistan olurken onu Güney Kore, ABD ve İsrail izledi.

İLK SIRAYI KOMŞU ALDI

Yakın zamana kadar ekonomik krizlerle anılan Yunanistan'ın iki yıldır üst üste listenin başında yer alması dikkat çekti. Ülkede borsanın reel değeri yüzde 40'ın üzerinde arttı. Hükümet bir dizi piyasa yanlısı reformu hayata geçirirken yatırımcılar Yunan şirketlerine yeniden bakmaya başladı.

Her ne kadar ülke 2010'ların başındaki büyük iflastan öncesine göre hâlâ çok daha fakir olsa da, IMF yakın zamanda yaptığı bir açıklamada "ekonominin dijital dönüşümünü" ve "artan piyasa rekabetini" övdü.


ABD, GÜNEY KORE VE İSRAİL DİKKAT ÇEKTİ

Economist'e göre üçüncü sırada yer alan ABD hem GSYH hem de istihdam açısından iyi bir performans sergiledi. Rekor düzeyde yüksek enerji üretiminin yanı sıra 2020 ve 2021'de uygulanan cömert bir finansal teşvikin etkilerinden yararlandı.

Güney Kore sıralamada ikinci sırada yer alırken, merkez bankasının 2022'de faiz oranlarını gelişmiş pek çok ülkeden daha önce agresif bir şekilde artırmasının meyvesini verdiği, enflasyon genişliğinin düştüğü belirtildi.

ABD'yi en büyük ticaret ortağı olarak gören İsrail, Filistin'le olan savaşına rağmen genel sıralamada 4. sırada yer aldı. Kanada 6., Şili ise 7. sırada yer aldı. 

Türkiye ise sıralamada 15. sırayı Estonya ile paylaştı. Listede yer alan bilgilere göre, Türkiye'de hisse fiyatlarında ise yüzde 20.6'lık bir artış görüldü.