Türk Hava Yolları (THY), Almanya havalimanlarında görevli güvenlik ve yer hizmetleri personelinin grevi nedeniyle 1 Şubat Perşembe günü yapılması planlanan bazı seferlerin iptal edildiğini duyurdu.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, 1 Şubat'taki TK 1668 Hamburg-İstanbul, TK 1664 Hamburg-İstanbul, TK 1662 Hamburg-İstanbul, TK 7882 Sabiha Gökçen-Hamburg, TK 7883 Hamburg-Sabiha Gökçen, TK 1726 Berlin-İstanbul, TK 1724 Berlin-İstanbul, TK 1722 Berlin-İstanbul, TK 1728 Berlin-İstanbul, TK 7729 Berlin-Sabiha Gökçen, TK 1337 İstanbul-Leipzig ve TK 1338 Leipzig-İstanbul seferleri iptal edildi.

ALMANYA'DA DEV GREV

Almanya Birleşik Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) Hamburg, Bremen, Hannover, Berlin, Köln, Düsseldorf, Leipzig, Dresden, Erfurt, Frankfurt-Main ve Stuttgart havalimanlarındaki havacılık güvenliği, yolcu kontrolü, personel ve mal kontrolü ile hizmet alanlarında çalışanlara perşembe tüm gün uyarı grevi çağrısında bulundu.

Sendika'dan yapılan açıklamada, “Güvenlik personeli için yapılan üç toplu pazarlık turunda herhangi bir anlaşmaya varılamadığı için perşembe günü çeşitli ticari havalimanlarında tüm gün grev çağrısında bulunuyoruz." denildi.

Sendika, ülkenin en işlek havalimanları olan Frankfurt, Münih ve Berlin'de yolcu taşımacılığında aksaklıklar beklendiğini duyurdu.

Yaklaşık 25 bin güvenlik personelini temsil eden sendika, saat başına 2,80 avro ücret artışı ve fazla mesai ücretleri için daha yüksek rakamlar talep ediyor.

Grevin ardından toplu iş sözleşmesi görüşmelerine 6 ve 7 Şubat'ta başkent Berlin'de devam edileceği aktarıldı.