Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin de sermayedarı olduğu Türkiye'nin ilk yerli ve milli otomobili olan TOGG için Ticaret ve Saniyi Odaları da otomobili satın alabilmek için âdeta birbirleri ile yarışmıştı. Ancak Bursa Bursa'da İznik Ticaret ve Sanayi Odası ağustos ayında aldığı TOGG'u satışa çıkardı.

TOGG'U İHALE İLE SATIŞA ÇIKARDILAR

İznik Ticaret ve Saniye Odası'nın Ağustos ayında hizmet aracı olarak satın aldığı, 16 H 8060 plakalı TOGG otomobili satışa çıkartıldı.

Ticaret Odası internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Değerli Üyelerimiz; 2023 model TOGG / T10X V2 RWD marka hizmet aracımız satışa çıkarılmıştır. Fiyat tekliflerinizi kapalı zarf halinde en geç 10.01.2024 Çarşamba günü saat 17:00’a kadar odamız Genel Sekreterliğine teslim etmeniz önemle rica olunur. Değerlendirmeler 11.01.2024 tarihinde saat 14:00’da odamız hizmet binasında yapılacaktır. Rayiç fiyat 1 milyon 775 bin TL olarak belirlenmiş olup, bu rakamın altında verilen teklifler değerlendirmeye alınmayacaktır."

"HAYIRLI OLSUN" DEMİŞTİ

Hizmet aracı olarak satın alınan TOGG'un fotoğrafını sosyal medyadan paylaşan İznik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Dede, "Odamız adına ilçemize hayırlı olsun…" notunu düşmüştü.

Öte yandan İTSO Başkanı Mahmut Dede, 19 Nisan 2022'de yaptığı test sürüşünde TOGG'a övgüler düzdüğü görüldü. 

Ticaret Odası'nın hizmet aracı olan TOGG'u neden satışa çıkardığı da ortaya çıktı. Otomobilin satışından elde edilecek gelirin, Oda'da çalışan ve emekli olan personelin tazminatını karşılayacağı öğrenildi.

Togg'un seri üretiminin yapıldığı Gemlik Kampüsü, 29 Ekim 2022 yılında, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan katılımıyla açıldı.

18 Temmuz 2020 tarihinde temelleri atılan fabrika, 27 ayda tamamlandı. Başlangıçta yıllık 100 bin araçlık üretim kapasitesi olacak fabrikanın üretim kapasitesinin 2030 yılına kadar 1 milyon adete yükseltilmesi planlanıyor.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda (Togg), Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding’in yüzde 19’ar, Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin (TOBB) yüzde 5 ortaklığı bulunuyor.