Geçtiğimiz ocak ayında müzik devi Universal Music Group, sosyal medya platformu ile karşı karşıya gelmiş ve telif hakkı davası adeta bir savaşa dönüşmüştü. Şimdi de müzik hakları savaşı devam ederken TikTok daha da fazla şarkıyı kaldırarak kan kaybediyor.

Platformun müzik hakları konusundaki savaşı devam ederken TikTok artık Universal Music Group (UMG) ile anlaşma imzalayan sanatçıların yazdığı tüm şarkıları kaldırıyor.

TikTok yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Universal Music Group'un, Universal Music Publishing Group ile sözleşme imzalayan bir şarkı yazarı tarafından yazılan (veya birlikte yazılan) tüm şarkıları, onların sağladığı bilgilere dayanarak kaldırma yönündeki gerekliliğini yerine getirme sürecindeyiz. Onların eylemleri yalnızca temsil ettikleri şarkı yazarlarını ve sanatçıları etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda Universal'la anlaşması olmayan birçok sanatçıyı ve şarkı yazarını da etkiliyor."

TiKTOK'U ZORBALIKLA SUÇLADI

Universal Music, ödemelerle ilgili görüşmelerde yaşanan sorunların ardından TikTok ile bir kriz yaşamaya başlamıştı. Müzik piyasasının yaklaşık üçte birini kontrol eden Universal, sanatçı ve söz yazarlarına hitap ettiği açık bir mektupta, TikTok'un müziğe adil bir değer ödemeden müzik temelli bir iş kurmaya çalıştığını iddia etmişti.

Universal ayrıca sanatçıları ve şarkı yazarları için uygun telif verilmesi yönünde baskı yaparken, onları yapay zekânın zararlı etkilerinden de korumak istediğini söylemişti.

MİLYONLARCA KULLANICI VAR AMA...

Müzik şirketleri, şarkıları internet üzerinden yayınlandığında ve sosyal medya platformlarında kullanıldığında telif hakkı ödemesi alıyor. Ve Çinli ByteDance şirketine ait olan TikTok'un bir milyardan fazla kullanıcısı olmasına rağmen Universal'in toplam gelirinin yalnızca yüzde 1'ini oluşturduğu belirtiliyor.

Şubat ayı başlarında TikTok, iki şirketin müzik lisans sözleşmelerini yenilememesinin ardından Taylor Swift, Drake ve Olivia Rodrigo dahil olmak üzere UMG'nin en popüler sanatçılarının şarkılarını kaldırmaya başladı. UMG, TikTok'un plak şirketinin yapay zeka tarafından üretilen müzik ve sanatçı tazminatı konusundaki endişelerini gidermeyen adil olmayan bir anlaşmaya varmak için kendisine zorbalık yapmaya çalıştığını iddia ediyor. Bu durum, UMG şarkılarının yer aldığı birçok TikTok videosunun sessiz kalmasına neden oldu.

TikTok, "Universal Music Group ile adil bir anlaşmaya varma konusunda kararlılığımızı sürdürüyoruz. Bu arada, müzik severler TikTok'ta sanatçıların, şarkı yazarlarının ve plak şirketlerinin milyonlarca parçasını keşfetmeye ve paylaşmaya devam edebilir" dedi.