TKP, seçim kampanyası kapsamında Yunanistan’ın üçüncü büyük şehri Patras’ın komünist belediye başkanı Kostas Peletidis’i İstanbul’da konuk etti. 

Gazetecilerle buluşmada ilk sözü alan TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, TİP'in Hatay'da adaylığını geri çektiği Gökhan Zan hakkındaki iddialara değindi. Kemal Okuyan, yerel seçimlere dair şunları söyledi: 

- Tartışma programla olur. Neyi tartışıyoruz biz? Siyaset yerine kişileri tartışıyoruz. O kişilerin siyasi görüşlerini değil de kimin kime daha iyi laf soktuğunu tartışıyoruz. Siyaset sahnesinde hiç yeri olmayacak Gökhan Zan gibi tipleri tartışıyoruz. Çok çok önemli başlıklar güme gidiyor.

"BAZILARININ SİCİLİNDE 5-6 PARTİ VAR"

"Karşımızda ne dediği belli olmayan bir toplulukla mücadele ediyoruz" diyen Okuyan, diğer partilere çağrı yaptı:

- Medya da bir taraftan bu kişiliksiz siyaseti pompalıyor. Hangi parti olursa olsun, bir kişi çıksın desin ki ben TKP ile tartışırım. Liberal Demokrat Parti’yi özlemeye başladık. Karşımızda ne olduğu belli olmayan birçok parti. Tartışılmayan bir seçimde derdimizi anlatmaya çalışıyoruz. Çağrımızdır, çıkın karşımıza tartışın. Adayların yarısı son bir yıl içinde parti değiştirdi. Bazılarının sicilinde 5-6 tane parti var. İnsanların siyasi görüşü değişebilir ama neden değiştiğini söylesinler biz de bilelim.

"TİP İLE FARKLI DÜNYALARIN PARTİLERİYİZ"

Anket şirketlerinin propaganda makinesi gibi işlediğini ve TKP’nin anketlerde sorulmadığını belirten Okuyan, Hatay’da TİP’in Gökhan Zan’a desteğini çekmesi hakkındaki soruya şöyle cevap verdi: 

- TİP ile bir yoldaşlık ilişkimiz yok. Tamamen farklı dünyaların partisiyiz. Türkiye’nin en önemli gündemi değildir. Fazla girmemeye çalışıyoruz ama şunun altını çiziyoruz: detaylarda ayrılmıyoruz. Çok köklü ayrılıklarımız var. TKP’nin TİP ile bir yakın akrabalığı yok çok net söylüyorum. Diğer partilere nasıl yaklaşıyorsak TİP’e de öyle yaklaşıyoruz. 

- Seçmenler TİP ile TKP bir araya gelse diyordur bu ayrı bir şey. Bu bir düşmanlık tanımı da değil yanlış anlaşılmasın. Gökhan Zan kimdir? Türkiye siyasetinde neden bu kadar tartışılan bir figür olmuştur sorusunun yanıtı bizde yok. Yüzlerce Gökhan Zan var. Neden önemli oldu Türkiye siyasetinde? 

YUNAN BAŞKAN: TÜRKİYE İLE DURUM PARALEL 

Yunanistan’ın üçüncü büyük şehri Patras Belediye Başkanı Kostas Peletidis ise “Türkiye’deki durumla Yunanistan’daki durum çok paralel” dedi ve şunları söyledi:

- Biz yönetmeye başladığımızda gençler için kampları ücretsiz yaptık. Çocuklar için okul öncesi anaokullarını ücretsiz hale getirdik. İşçiler için onların durumu için mücadele ettik. Patras’ta kazanmamız Yunanistan Komünist Partisi’nin siyasetini de olumlu yönde etkiledi. 6 tane belediyemiz var. Genel siyasete bakınca Yeni Demokrasi veya PASOK birbirinin benzeri. 

- 2010 yılından beri belediyeler merkezi bütçeden alması gerekenin üçte birini alabiliyor. Belediyeler 7,5 milyar euro olması gerekirken 1,8 milyar euro alabiliyor. Bu para nereye gidiyor? Biz hak ettiğimiz parayı almak istiyoruz.