TL'deki düzenli değer kaybı son iki seansta bir miktar hız kazanırken dolar/TL güne 31,60'lı seviyelerden başladı.

Bugün açıklanacak yeni makro veri bulunmuyor. Bugün TCMB'nin saat 10.00'da yayımlayacağı şubat ayı enflasyon değerlendirmesi ve 14.30'daki reel efektif döviz kuru endeksi takip edilecek.

Tahminlerin üzerinde açıklanan şubat ayı enflasyonu, gıda ve TCMB'nin katılık arz ettiğini belirttiği hizmet fiyatlarında yüksek seyre dikkat çekerken ekonomistler çekirdek enflasyon göstergelerindeki baskının devam ettiğini vurguladılar.

JPMORGAN'DAN EK FAİZ ARTIŞI BEKLENTİSİ

Verinin ardından bazı kurumlar ocak ayında yüzde 45'e yükseltilen politika faizi için beklentilerini revize etmeye de başladı.

JPMorgan tarafından dün yayımlanan raporda, aylık enflasyonun tahminlerini aştığına dikkat çekilerek nisan ayında bankanın 500 baz puan faiz artırımı öngörüldü.

TCMB şubat ayı toplantısının ardından faizleri enflasyon beklentileri TCMB tahminlerine yaklaşana kadar değiştirmeyeceğini belirtirken, enflasyon eğiliminde bozulma görürse para politikası duruşunu daha da sıkılaştıracağı uyarısında bulunmuştu.

TCMB yıllık enflasyonun mayısta yüzde 73 ile zirve yapacağını, yıl sonunda ise yüzde 36'ya gerileyeceğini öngörüyor. Daha önce mayıs ayında yıllık enflasyon için benzer tahminleri olan bazı ekonomistler bu tahminlerini hafif yukarı revize ederken genel beklenti enflasyondaki düşüşün TCMB'nin öngördüğü kadar olmayacağı görüşünde. Reuters anketine göre enflasyonun 2024 sonunda yüzde 42,7 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

TL'DE DEĞER KAYBI

Dolar/TL dün yüzde 0,6 yükselişle 31,5705 seviyesinde kapandıktan sonra sabah saat 08.49'da 31,6020 seviyesinde işlem gördü. TL son üç günde yüzde 1 değer yitirerek önceki günlere kıyasla bir miktar daha hızlı değer kaybetti.

Eylülden bu yana düzenli ve sınırlı değer yitiren TL, ocak ayında yüzde 2.7, şubatta yüzde 2,9 kayıp yaşadı.

Haftanın devamına bakıldığında Cuma günü ise kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından Türkiye'nin kredi notu hakkında değerlendirme yayımlanması bekleniyor.

Küresel piyasalarda ise Çin borsaları, hükümetin parlamentonun yılda bir kere yaptığı oturumda ekonomiye kapsamlı destek tedbirleri açıklamamasının ardından gerileyerek Asya borsalarında da kayıplara yol açtı. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,7 geriledi.

Başlıca para birimleri karşısında dün yüzde 0,7 gerileyen dolar bugün yatay seyrederken Japonya'nın başkenti Tokyo'da ölçülen enflasyonda yeniden artış görülmesiyle Japonya'nın negatif faiz oranlarını sonlandırmaya daha da yaklaştığı düşünülüyor.