Konya’nın Çumra ilçesinde Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) kiraladığı geçici bir depodan 7 bin 500 ton hububat çalındı. Zararın 67 milyon TL olduğu öğrenildi. Hırsızlık olayıyla ilgili soruşturma sürerken İYİ Parti Konya Milletvekili Ünal Karaman da Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya cevaplaması üzere soru önergesi verdi.

Türkiye'nin farklı noktalarından dolandırıcılık ve kara para aklama haberleri gelmeye devam ederken bir vurgun haberi de Konya'nın Çumra ilçesinden geldi. Çumra'da Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) kiraladığı geçici depodaki 7 bin 500 ton hububat ortadan yok oldu. 20 bin tonluk depoya mısıra yer ayırmak için giden ekip, gördüğü manzara karşısında şoke oldu. Buhar olan ürünün değerinin 67 milyon lira olduğu belirtildi.

300 KAMYON HUBUBAT YOK

Olaya ilişkin soruşturma başlatıldı. Çalınan hububatın 300 kamyona sığabileceği belirtildi. İYİ Parti Konya Milletvekili Ünal Karaman da Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın cevaplaması talebiyle soru önergesi verdi.

Karaman soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

- Konya'nın Çumra ilçesinde Toprak Mahsulleri Ofisi'nin geçici deposu olarak kullanılmak amacıyla kiralamış olduğu depodan 7 bin 500 ton hububat çalınmıştır. Oluşan zararın yaklaşık 67 milyon Türk lirası olduğu, böyle büyük bir hırsızlığın en az 300 kamyonla yapılabileceği bilinmektedir. Bu kadar büyük bir hırsızlığı kimsenin görmemiş olması akıllarda ciddi soru işaretleri bırakmakta, organize bir hırsızlık olması ihtimalini güçlendirmektedir.

İYİ Parti Konya Milletvekili Ünal Karaman


BAKAN YUMAKLI'YA YEDİ SORU 

Karaman, Yumaklı’ya yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1- Çumra'da TMO'nun geçici deposundaki kayıp hububat miktarı, cinsi ve güncel toplam fiyatı ne kadardır?

2- Bu doğrultuda oluşan kamu zararı ne kadardır?

3- TMO depolarında hangi sıklıkla envanter kontrol çalışması yapmaktadır?

4- TMO'nun geçici deposunda güvenliği sağlamak amacıyla bekçi ve güvenlik kamerası sistemi bulunmakta mıdır?

5- İçerisine 20 bin ton hububat alan bir depo için gerekli güvenlik önlemleri neden alınmamıştır?

6- Hırsızlık olayıyla ilgili Bakanlığınız bir soruşturma başlatmış mıdır?

7- Bakanlığınız hırsızlık olayında ihmal veya görevi kötüye kullanma durumu tespit etmiş midir?

SÖZCÜ YAZDI, TMO DOĞRULADI

SÖZCÜ’nün haberinin ardından TMO’dan hububat vurgununu doğrulayan bir açıklama geldi. Açıklamada, hırsızlık olayının ardından başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 5 kişiden birinin tutuklandığı, 4 kişinin ise adli kontrolle serbest bırakıldığı belirtildi.

“BİR MİKTAR ÜRÜNÜN BULUNMADIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR”

TMO’dan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* "Özellikle Konya gibi hububat üretiminin yoğun olduğu illerimizde, kurumumuza arz edilen tüm ürünlerin alınabilmesi amacıyla mevcut TMO depoları ve lisanslı depolara ek, 3. şahıslardan da depo kiralanarak alım kapasitemiz artırılmıştır. Çumra’da alımların tamamlanmasına müteakip gerekli tüm tedbirler alınarak kiralık depolar mühürlemek suretiyle kapatılmış, ürün sigorta kapsamına alınmış ve 7/24 saat esasına göre özel güvenlik ekibi görevlendirilmiştir. TMO’nun ülke genelinde alım yaptığı tüm depolarda uyguladığı gibi Çumra’da da depo ve stoklar belirli periyotlarla ilgili TMO personelince kalite yönüyle kontrol edilmiştir.

* Çumra deposunda yapılan son kontrollerde depolardaki bir miktar ürünün bulunmadığı tespit edilmiştir. Bunun üzerine Konya Başmüdürlüğü'müzce konu ivedilikle adli kolluk makamlarına intikal ettirilerek adli soruşturma başlatılması talep edilmiştir. Aynı gün Teftiş Kurulu Başkanlığı'mızca da konuyu incelemek ve soruşturmak üzere müfettiş görevlendirilmiştir. Çumra Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili olarak 5 kişiyi gözaltına almıştır. Bunlardan 1 kişi halen tutuklu, 4 kişi adli kontrole tabidir. Konuya ilişkin Kurumumuz müfettişlerinin ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kapsamlı inceleme ve soruşturması devam etmekte olup süreç titizlikle takip edilmektedir."