Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin (TMOK) önceki dönem başkanlarından olan ve Türk basınının önde gelen figürlerinden Togay Bayatlı, 85 yaşında hayatını kaybetti.

TSYD tarafından yapılan duyuruda, Bayatlı'nın vefatıyla ilgili, "TSYD'nin 7. Genel Başkanı Togay Bayatlı'yı kaybettik. Acımız büyük, Allah rahmet eylesin." sözlerine yer verildi.

Aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi de olan Bayatlı için TGC'den yapılan açıklamada, "Uzun yıllar mesleğimize spor alanında başarıyla hizmet veren üyemiz Togay Bayatlı’yı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Meslektaşımızın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz. ifadeleri kullanıldı.

TOGAY BAYATLI KİMDİR?

Türkiye'nin spor basınında uzun yıllar hizmet vermiş, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ve Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin (TSYD) eski başkanlarından Togay Bayatlı, 1938 yılında Niğde'nin Bor ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Bayatlı, öğrencilik yıllarında AIESEC'te başkanlık yaparak uluslararası alanda kendini geliştirdi.

Kısa bir dönem İstanbulspor'da futbol kariyeri olan Bayatlı, daha sonra Fenerbahçe'de yönetim kurulu üyeliği ve amatör branşlarda başkanlık yaparak spor yöneticiliğine adım attı.

1958 yılında spor yazarlığı kariyerine başlayan Bayatlı, Türkiye'nin önde gelen gazetelerinde görev aldı. 1981 yılında Dünya Spor Yazarları Birliği Yönetim Kurulu'na katılan Bayatlı, bir süre sonra birliğin asbaşkanlığına, 1993'te ise başkanlığına seçildi. TSYD Yönetim Kurulu'nda 1976'dan itibaren görev alan Bayatlı, 1986-1992 yılları arasında derneğin genel başkanlığını üstlendi.

8 YIL TMOK BAŞKANLIĞI YAPTI

Avrupa Olimpiyat Komiteleri ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Basın ve Televizyon Komitesi'nde önemli roller üstlenen Bayatlı, 1984 ve 1988 Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'nin Basın Ataşesi olarak görev yaptı. FIFA Basın Komisyonu ve Akdeniz Oyunları Medya Komisyonu başkanı olarak da hizmet verdi.

2003 yılında, Sinan Erdem'in vefatının ardından TMOK Başkanlığı'na seçilen Bayatlı, bu görevini Nisan 2011'e kadar sürdürdü. Sağlık sorunları nedeniyle başkanlık görevinden ayrılan Bayatlı, TMOK onursal başkanlığına getirildi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden Liyakat Ödülü'ne layık görülen Bayatlı, birden fazla yabancı dil bilmekte olup, evli ve iki çocuk babasıydı.