Tokat'ın Sulusaray ilçesinde dün gece meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki depremlere her geçen saat yenileri eklendi.

Saat 18.11'de Sulusaray ilçesi merkezli 5,6 büyüklüğünde deprem Çorum, Ordu, Samsun, Amasya, Yozgat, Ankara, Kırşehir, Kayseri, Sivas ve Nevşehir'de de hissedildi.

Bu depremden çok kısa bir süre sonra da bu kez 3.5 büyüklüğünde bir sarsıntı yaşandı. 

21.43'TE 4 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Tokat Sulusaray'da 21:43'te bir deprem daha meydana geldi. AFAD depremin büyüklüğünü 4 olarak açıkladı.

22.32'DE 4.4 İLE SALLANDI

Tokat Sulusaray'da bu kez 22:31'de 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 

00.09'DA 4.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM DAHA

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 00.09'da merkez üssü Sulusaray ilçesi olan 4,1 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Sarsıntının 12,43 kilometre derinlikte olduğu belirlendi.

YOZGAT’TA 200’DEN FAZLA YAPIDA HASAR TESPİT EDİLDİ

Tokat'ın Sulusaray ilçesinde saat 18.11’de meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki deprem ve ardından yaşanan artçı şokların yıkıma yol açtığı illerden biri de Yozgat oldu. Depremin merkez üssüne yakın olan köylerde vatandaşlar büyük panik yaşadı. Özellikle Kadışehri ilçesine bağlı Gümüşsu, Elmalı Çiftliği, Halıköy ve Yelten köylerinde deprem nedeniyle 200’den fazla ev ve ahırlarda hasar oluştu. Evleri zarar gören vatandaşlar geceyi evlerinin bahçelerinde yaktıkları ateşin çevresinde toplanarak geçirirken, jandarma ekipleri de artçı sarsıntıların devam ettiğini ve vatandaşların evlerine girmemeleri konusunda uyarı yaptı.

‘ÖNCE GÜRÜLTÜ DUYDUK, ARDINDAN SALLANDIK’

Geceyi sokakta geçiren vatandaşlardan Nazlı Doğan, "Önce bir gürültü geldi. Daha sonra sallanmaya başladık. Çocuklarımı yanıma aldım ama dışarı çıkamadım. Ayaklarımın bağı çözüldü. Sonra küçük oğlumu alıp dışarı çıkabildim. Şok oldum, çok şiddetliydi. Evimiz küçük bir hasar aldı, ahırımızda hasar var, hayvanlarımız dışarıda." dedi.

‘TAVANLAR KIRILDI’

Hacı Ahmet Gün de deprem dolayısıyla evlerinde hasar olduğunu söyleyerek, “Deprem olduğunda ben balkondaydım. Sallantı başladı, çok şiddetliydi. Tavanlar kırıldı, sonra düşmeye başladı." Diyerek deprem anında yaşadığı endişeyi dile getirdi.

YOZGAT’IN 3 İLÇESİNDE EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ

Sarsıntının şiddetini en çok hisseden Aydıncık, Kadışehri ve Çekerek ilçelerinde, valilik kararıyla eğitim ve öğretime bir gün ara verildi. .

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada depremle ilgili son bilgileri paylaştı. Koca şu ifadeleri kullandı;

*Tokat Sulusaray İlçesinde 5.6 büyüklüğünde meydana gelen depremde; Tokat Yeşilyurt ilçesinde 1 kişi etkilenmiştir.

*Tokat’ın Sulusaray İlçesinde bir ev ve bir cami minaresi yıkılmış olup etkilenen olmamıştır. Tokat’ın Artova ilçesinde bir cami minaresi yıkılmış olup etkilenen olmamıştır.

*Yozgat İli Gümüşsuyu Köyünde bir ev, Yelken Köyünde bir ev, Elmalıçiftliği Köyünde bir ev yıkılmış olup etkilenen olmamıştır.

*Tokat ilinden 15 ambulans, 3 UMKE ve 1 UMKE Acil Müdahale Aracı, Yozgat İlinden 5 ambulans, 1 UMKE ve 1 UMKE Acil Müdahale Aracı, Sivas İlinden 1 UMKE ve 1 UMKE Acil Müdahale Aracı bölgeye görevlendirilmiştir. Depremi hisseden vatandaşlarımıza çok geçmiş olsun. Allah ülkemizi felaketlerden korusun.

TOKAT'TA OKULLAR TATİL EDİLDİ

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen depremin ardından il geneline okullar bir gün tatil edildi. Evlerinde kalmak istemeyen vatandaşlar için misafirhaneler ve spor salonları açıldı.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, "Yaşadığımız depremin ardından eğitim kurumlarına bir gün ara verilmesine karar verdik. Ayrıca evlerinde kalmak istemeyen vatandaşlarımız için, misafirhane, yurt ve spor salonları hazırlandı. Kendilerini buralarda misafir edeceğiz. Devlet olarak vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçları noktasında yanlarındayız" dedi.

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Yozgat'ın Kadışehri ilçesine bağlı Gümüşsu köyünde incelemede bulundu.

VALİ ÖZKAN: ÇOK ŞÜKÜR YARALI VE VEFAT EDEN YOK

Kadışehri ilçesine bağlı köylerde de incelemelerde bulunan Vali Mehmet Ali Özkan, depremin hasara neden olduğunu belirterek, “Çok şükür yaralımız yok. Vefat eden insanımız yok. Herkese geçmiş olsun. Devletin tüm imkanlarıyla sahadayız ve depremin etkileri tespit ediliyor” dedi

HALK GECEYİ SOKAKTA GEÇİRDİ000000000000000000000000000000

Art arda meydana gelen depremler halk büyük huzursuzluğa neden oldu.

Korkudan evlerine giremeyen vatandaşlar, açık alanlarda yaktıkları ateşin başında ısınmaya çalışıyor.

İÇME SUYU UYARISI

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, içme suyu konusunda uyarıda bulunarak, "Sularımızın büyük kısmı yer altı veya yüzey sularının toplanması ile oluşuyor. Bölgede hareketlilik devam ettiği için vatandaşlarımızın suyu, kullanma suyu olarak kullanmaları, içme suyu olarak tüketmemelerini istiyoruz. Bölgeye sağlıklı su getirilmesi için planlamayı gerçekleştirdik, kamyonlarımız yolda." ifadelerini kullandı.

ÖZHASEKİ: UHTE EKİPLERİMİZ HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Merkez üssü Tokat’ın Sulusaray ilçesi olan ve çevre illerde de hissedilen 5,6 büyüklüğündeki depremin ardından ekiplerimiz, AFAD koordinasyonunda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bakan Yardımcımız Refik Tuzcuoğlu ve Yapı İşleri Genel Müdürümüz Banu Aslan koordinasyonunda; depremin hissedildiği tüm illerimizde hasar tespitini gerçekleştirmek amacıyla Ankara, Samsun, Ordu, Sinop ve Giresun İl Müdürlüklerimizden Ulusal Hasar Tespit Ekiplerimizi (UHTE) depremden etkilenen illerimize görevlendirdik. İlgili birimlerimizin ve ekiplerimizin sahadaki çalışmalarını anbean yakından takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, özellikle hasarlı binalara girilmemesini istirham ediyoruz" ifadelerini kullandı.