Niğde'nin Çarıklı köyünde bugün saat 14.00 sıralarında yer altına patates deposu inşa etmek için yapılan çalışma sırasında göçük meydana geldi. 

Göçükte 6 işçi toprak altıda kaldı. Diğer işçilerin ihbarı üzerine bölgeye AFAD, itfaiye ve jandarma ekipleri sevk edildi. 

Toprak altından çıkarılan işçilerden 2’sinin hayatını kaybettiği belirlendi. Diğer dört işçi ise ambulansla hastaneye kaldırıldı. 

Göçük yaşanan arazide obruk büyüklüğünde çukurlar oluştuğu görüldü.

KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Seyfettin K., Muharrem T., Ufuk E., Alpaslan İ. yaralanırken; Murat Değirmenci ve Murat Aydoğan isimli işçiler hayatını kaybetti.

Tedaviye alınan yaralılardan üçünün sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu bildirildi. Ölen işçilerin cansız bedenleri otopsi için morga kaldırıldı.

VALİ ÇELİK YARALILARI HASTANEDE ZİYARET ETTİ

Niğde Valisi Cahit Çelik de 4 işçinin kaldırıldığı Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne giderek doktorlardan bilgi aldı. Ziyaretinin ardından konuya ilişkin açıklama yapan Vali Çelik, şunları söyledi:

* "Yaralılarımız hastaneye intikal etti. Hastalarımızı ben de ziyaret ettim. 3 kişinin durumu biraz ağır, 1'i hafif yaralı. Çarıklı köyümüzde yer altı patates deposu yapılırken bir çökme neticesinde oluşan hava basıncı içeride çalışan kişileri dışarı itiyor. Biraz daha çıkışa yakın olan vatandaşımız hafif yaralı. Ama maalesef iç tarafta olan vatandaşlarımız o basıncın etkisiyle biraz uzak noktalara itiliyor. Öyle olunca da 2 vatandaşımız hayatını kaybetti. 

* Yaralılara doktor arkadaşlarımızın müdahalesi sürüyor. Burası yeterli olmazsa ileri tetkik için dışarıdaki hastanelere sevkini sağlayacağız. Çarıklı bölgesi, Nevşehir ve Niğde'de çok sayıda yer altı patates deposu var. Orada da bu şekilde yer altı patates deposu yaparken bir göçük meydana geliyor. Vatandaşlarımızı usulüne uygun bir şekilde patates deposu yapmaya davet ediyoruz. Nihayetinde insan hayatı söz konusu. Bunu yaparken dikkat etmeleri gerekiyor."