Diyarbakır Adliyesinde 4 yıldır görev yapan Başsavcı Vekili Hakan Hançer, 4009 hakim ve savcının yer değişikliğiyle ilgili HSK’nın adli yargı ana yaz kararnamesiyle İzmir Karşıyaka Başsavcı Vekilliğine atandı.

Başsavcı Hançer, Diyarbakır’da terör örgütü PKK’nın çatı yapılanması olan KCK, örgütün şehirlerdeki uyuyan hücresi olarak bilinen YPS yapılanması ve kırsal alandaki narkoterör operasyonları başta olmak üzere birçok yasadışı suç örgütlerine yönelik başarılı operasyonların başındaki isimdi.

YASADIŞI ÇETELERE GÖZ AÇTIRMADI

Hançer, Diyarbakır’da kadınları fuhşa zorlayan, haraç vermeyen esnafların işyerlerini kurşunlayan, silahla yağma, adam kaçırma gibi birçok yasadışı eylemlerde bulunan İdris İnci çetesi; tefecilik, adam yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak gibi suçları işleyen Koyunlar çetesi; Saraçlar çetesi; Ökenler çetesi; Anarlar çetesi; Ömer Baydur çetesi; fuhuş ve yasadışı bahis çeteleri; okul önlerinde ve sokak aralarında torbacılık yaparak öğrencileri ve gençleri hedef kitle seçen torbacı zehir tacirleri gibi birçok yasadışı faaliyetin başında yer alan organize suç örgütlerinin çökertilmesini sağladı. Birden fazla kişiyle teşekkül halinde uyuşturucu ticareti yapan zehir tacirlerine yönelik de eş zamanlı adreslere şafak vakti düzenlenen operasyonları saniye saniye verdiği talimatlarla yönetti.

AKP'Lİ BELEDİYE BAŞKANINA DAVA AÇTI

Son olarak Diyarbakır’ın AKP’li eski belediye başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun bir müteahhitten imar ve ruhsat işlerinin çözülmesi karşılığında 5,5 milyon lira rüşvet istediği soruşturmayı da bizzat yürüttü. KOM Şubesine verdiği talimatla seri numaraları önceden alınmış paralarla suçüstü yapıldı. Başsavcı Vekili Hakan Hançer, Hüseyin Beyoğlu, İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sıddık Aycıl ile İmar Müdürü Fırat Kılıç hakkında “İcbar suretiyle irtikap” suçundan iddianame hazırladı. Beyoğlu’nu bizzat sorgulayıp ifadesini aldıktan sonra adli kontrole sevk etti.

ADLİYE BAĞLANTILI RÜŞVET ÇETESİNİ ÇÖKERTTİ

Başsavcı Vekili Hançer, geçtiğimiz günlerde Adliye’de hakim ve savcılarla ilişkileri olduklarını ileri sürüp tahliye ve beraat vaadiyle vatandaşları milyonlarca lira dolandırdıkları belirlenen, aralarında 4 avukatın da bulunduğu dolandırıcılık çetesine yönelik operasyonun başında yer aldı. Ev ve işyerlerine eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda 20 kişi gözaltına alındı, bunlardan 6’sı tutuklanırken, 6’sı hakkında da adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağı konuldu.