CHP Milletvekili Hasan Öztürkmen, kamuda “mülakat” denilen düzeninin nasıl işlediğini çarpıcı bir örnekle açıkladı. Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’nda Trabzon birincisi olan E.Y. mülakatla elenirken, aynı ilde son sıralarda olan Büro Memur Sen’in Trabzon yöneticileri Kenan Kuşçu ve Fatih Karabina terfi ettirildi. 2 ismin, mülakattan 2 gün önce AKP Milletvekili Vehbi Koç’u makamında ziyaret ettiği anlaşıldı.

ANKARA ZİYARETİ

İddiaya göre torpil zinciri şöyle oluştu: İktidara yakınlığı ile bilinen Büro Memur Sen’in Trabzon Şube Başkanı Kenan Kuşçu ve Başkan Yardımcısı Fatih Karabina görevde yükselme sınavına girdi. Kuşçu 79, Karabina 76 puan aldı. Çok sayıda memur puan açısından bu iki ismi geride bıraktı. Bu arada Ankara’ya giden Kuşçu ve Karabina, Trabzon Milletvekili Vehbi Koç’u TBMM’de ziyaret etti, birlikte fotoğraf çektirdi. Koç bu fotoğrafı sosyal medyadan paylaştı. Mülakata giren Kuşçu ve Karabina mülakat sınavını kazanırken, 81 puanla yazılı sınavın birincisi olan E.Y. elendi.

Trabzon Adliyesi’nin görevde yükselme sınavının yazılı kısmında 76 puan alan Karabina mülakatta en yüksek puanı alıp yazı işleri müdürlüğüne getirildi. Kuşçu ise idari işler müdürlüğüne  terfi etti.  

Liyakat değil referans kıstas alınıyor

 Adliyedeki sınav sürecini gündeme getiren CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen şunları söyledi: “Ziyaretin zamanlaması dikkat çekici. Yazılı sınav sonucu son sırada olanlar mülakatta yüksek puan alıp kazandı. Yazılıda yüksek puan alanlar ise mülakatta elendi. AKP yandaşı sendikanın şube başkanı ve başkan yardımcısının AKP’li vekil ile verdiği pozun, sınav sonucuna etkisinin olup olmadığını kamuoyu takdir etsin. Liyakati değil referansı kıstas alan iktidar, mülakattan geri adım atmıyor.’’