Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Eren Üçlertoprağı, İstanbul Park'ın yeni işletmecisi Can Bilim Eğitim Kurumları AŞ'nin, pistin eski kiracısından devralınmasıyla birlikte yeni bir dönemin başladığını belirtti.

İstanbul Park'ta tahliye işlemi tamamlandı. 2 Nisan'da düzenlenen ihaleyi kazanarak pistin 30 yıllığına yeni işletmecisi olan Can Bilim Eğitim Kurumları AŞ, 29 Mayıs 2024 itibarıyla İstanbul Park'ı devraldı.

TOSFED Başkanı Üçlertoprağı, devir teslim sonrası Anadolu Ajansı'na (AA) yaptığı açıklamada, tesisin Türk sporu ve halkının kullanımına açılması için yıllardır verdikleri mücadelede desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'a teşekkür etti. Üçlertoprağı, "Bu zorlu süreçte yanımızda olan otomobil sporları camiasına, kıymetli basın mensuplarına ve tüm sporseverlere de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yeni dönemin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum." dedi.

İSTANBUL PARK'TA İŞGAL SONA ERDİ

Cumhuriyet tarihinin en büyük spor tesisi olarak nitelendirilen İstanbul Park'taki işgalin sona erdiğini duyuran TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı, "Devletimizin büyük bir vizyonla yaklaşık 20 sene önce hayata geçirdiği ve bugün bile dünyanın en güzel yarış pistlerinden biri olan İstanbul Park'ın, sonunda tüm sporcular ve Türk sporuna açılmasını çok büyük bir mutlulukla karşıladık. İstanbul'un adını taşıyan pistteki işgalin, tam da İstanbul'un fethedildiği 29 Mayıs'ta sonlanması, güzel ve anlamlı bir tesadüf oldu. İstanbul Park'ta yeni bir dönemin başladığı 29 Mayıs 2024 tarihinin, otomobil sporları açısından yeni bir milat olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

"HER TÜRLÜ GÖREVİ ÜSTLENMEYE HAZIRIZ"

Üçlertoprağı, nisan ayındaki ihalenin şartnamesine göre milli sporcu yetiştirilmesini sağlamak amacıyla pistin bedelsiz olarak TOSFED kullanımına açılacak olmasından gurur duyduklarını belirterek, şunları ekledi:

"Federasyon olarak ilk günden bu yana bizim tek arzumuz, sporcularımızın gelişimlerini sağlayabilmek ve Türkiye'yi yurt dışında daha iyi temsil edebilmek adına sporcularımızın ülkemizdeki tek uluslararası yarış pistini kullanabilmesiydi. Devamında Formula 1 başta olmak üzere ülkemize uluslararası yarış serilerinin getirilmesi vesilesi ile hem Türkiye'nin en iyi şekilde tanıtılması hem de spor turizmiyle memleketimize fayda sağlanması için TOSFED olarak üstümüze düşen her türlü görevi üstlenmeye hazırız. Son olarak 2021'de yapılan F1 Türkiye Grand Prix'sini, sportif açıdan büyük bir başarıyla organize edip Uluslararası Otomobil Federasyonundan (FIA) teşekkür almıştık. TOSFED olarak uzun yıllardır FIA'nın yönetiminde görev yapıyor olmamız sebebiyle hem FIA hem de Formula 1'in ticari hak sahibiyle temaslarımız sürüyor. Tüm fırsatları her daim değerlendirmek için çabalıyoruz."