Uluslararası Bisiklet Birliğinin (UCI) 2.1 kategori yarışlarından olan Antalya Bisiklet Turu'nun (Tour of Antalya) Kemer-Tahtalı etabı sona erdi. 

Kraliçe etabı olarak da adlandırılan 133.4 kilometrelik Kemer-Tahtalı tırmanış etabını Polti Kometa Takımı'ndan Davide Piganzoli 3 saat 33 dakika 03 saniye ile kazandı. Piganzoli bu sonuçla genel klasmanda birinciliğe yükseldi.

Saat 12.10'da Nötral starttan sonra gerçek start, Kemer Cumhuriyet Meydanı'ndan damalı bayrağın sallanmasıyla gerçekleşti ve 166 sporcu etaba başladı. Startın hemen ardından 2 kişilik bir kaçış grubuna daha sonra 9 sporcunun katılımıyla 11 bisikletçi, 12 saniye farkla önde pedal çevirmeye başladı. Phaselis tüneli bu şekilde geçildi. Ancak bu kaçış da fazla uzun sürmedi. Peloton her defasında tempo yükseltip kaçış gruplarını yakaladı.

İLK TIRMANIŞ PRİMİNİ LUKAS MEILER ALDI

Etabın 48.2. kilometresinde ikinci kategori ilk tırmanış kapısı geçildi. Çizgiyi ilk geçen sporcu Vorarlberg Takımı'ndan Lukas Meiler oldu. İkinciliği Beykoz Belediye Spor Takımı'ndan Petros Mengis, üçüncülüğü Corratec-Vini Fantini Takımı'ndan Alessandro Monaco elde etti.

Bisikletçilerin saatteki hızı ortalama 36 kilometre olarak ölçüldü ve böylece kaçış grubu ile pelotonun kapıyı tahmini geçiş saati önceden belirlenen 13.28 olarak gerçekleşti.

TIMOTHY DUPONT YARIŞ BIRAKILDI

Etabın en önemli notları arasında ilk günkü etap galibi Tarteletto-Isorex Takımı'ndan Timothy Dupont'un yarış dışı kalmasıydı. UCI hakem heyeti tarafından ihraç edilen Belçikalı sporcu ise herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak yarış içindeki bazı yabancı sporcuların Dupont için, Out of Race diye 3 kez bağırdıkları ortaya çıktı.

SPRİNT KAPISI SONUÇLARI

70.4 kilometrede Diana Travel sponsorluğundaki prim kapısı geçildi. Sonuçlar şöyle:

  • 1- Axel Huens (TDT-Unibet)
  • 2- Cyrus Monk (Q36.5 Pro Cycling)
  • 3- Lukas Meiler (Vorarlberg)

BEYOND ANTALYA PRİM KAPISI DA GEÇİLDİ

99. kilometrede Fraport TAV Antalya sponsorluğunda Beyond Antalya prim kapısı geçildi. Sonuçlar şu şekilde gerçekleşti.

  • 1- Axel Huens (TDT-Unibet)
  • 2- Cyrus Monk (Q36.5 Pro Cyling)
  • 3- Lukas Meiler (Vorarlberg)

Etabın 106.1. kilometresinde ikinci kategori tırmanış prim kapısı da geçildi. İlk 3 sporcu şu şekilde belirlendi.

  • 1- Cyrus Monk (Q36.5 Pro Cycling)
  • 2- Alessandro Monaco (Corratec-Vini Fantini)
  • 3-Axel Huens (TDT-Unibet)

MUAZZAM FİNİŞ

Tırmanış 30 bisikletçinin öne geçmesiyle başladı. Çoğu sporcu daha başlarda geride kaldı. Gözler Beykoz Belediyespor Takımı'ndan Natnael Berhanea çevrildi. İyi bir yokuşçu olan sporcu finişe doğru gelmeye başladı. Polti Kometa Takımı yaptığı atakla liderliği ele geçirdi. Ancak takım arkadaşı Davide Piganzoli müthiş bir atakla etabı kazandı. Piganzoli yarınki etapta Magenta renkli formayı taşıyacak ve büyük bir ihtimalle de Tour of Antalya 2024'ün genel klasman şampiyonu olarak adını yazdıracak.