Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan festivali ilk kez geçen yıl gerçekleştirdiklerini söyledi.  Yoğun ilgiyle karşılaştıklarını belirten Erdoğan, festivalde şehrin kültür-sanat mekanları, müze ve ören yerleri, fuar, kültür ve sanat merkezleri, kütüphaneler, açık alanlar ve Atatürk Alanı'nın yanı sıra Trabzon Devlet Tiyatrosu Haluk Ongan Sahnesi'nin etkinliklere ev sahipliği yaptığını aktardı. 

Erdoğan, 30 noktada konserler, sergiler, atölye çalışmaları, çocuk etkinlikleri ve yarışmalar gibi 500'den fazla etkinlikle her yaş ve kesime hitap eden festivalde çok yoğun 9 gün geçirildiğini ifade ederek, Trabzon'un turizm hareketliliği de kazandığına dikkati çekti. 

GEÇEN YILKİ KATILIM SAYISI AŞILDI

Erdoğan, "Ülke çapında yapılan tanıtımlar sayesinde festival komşu şehirlerden, hatta yurt dışından gelen turistlerden büyük ilgi gördü. Geçen yıl 19-27 Ağustos'ta Sümela Kültür Yolu olarak gerçekleştirdiğimiz festivale 1 milyon 300 bin civarında katılım gerçekleşmişti. Edindiğimiz bilgiye göre, bu yıl 2 milyon 100 binin üzerinde katılım oldu" dedi. 

Her akşam farklı bir sanatçının fuar alanında 100 binin üzerinde müziksevere hitap ettiğini kaydeden Erdoğan, "Başta Haluk Levent olmak üzere Ebru Yaşar ve Sinan Akçıl gibi birçok sanatçımız sahne aldı. Çok yoğun ilgiyle karşılaştılar. Ayrıca festivalimizde 11 sergi, 28 söyleşi, 8 tasavvufi konser, 7 opera ve tiyatro, çalıştay ile sokak gösterileri gerçekleştirildi. Sinemamızın duayenlerinden Hülya Koçyiğit'i de söyleşi bölümünde misafir ettik. Trabzon'da çok yoğun ilgiyle karşılaştık" diye konuştu. 

Hüseyin Avni Aker Millet Bahçesi'nde 'Çocuk Köyü' kurulduğunu ve 23'ten fazla çocuk etkinliği düzenlendiğini aktaran Erdoğan, gastronomi alanında da  'Festivalin Lezzet Durakları' konseptini belirleyip Trabzon'un coğrafi işaretli ürünlerini ön plana çıkararak yöresel lezzetlerin tanıtımında kente değer katan 14 işletmeyle işbirliği içerisinde programı zenginleştirdiklerini vurguladı.