Trabzonspor Başkanı Ertuğrul Doğan'ın düzenlediği basın toplantısında söz alan eski Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, Fenerbahçe maçından sonra meydana gelen şiddet olayları hakkında açıklamalar yaptı.

Trabzonsporlu taraftarların sahaya girip Fenerbahçeli oyunculara saldırdığı görüntülerle ilgili konuşan Sürmen, sarı lacivertli futbolcular hakkında soruşturma açılmaması konusuna değindi.

Emniyet güçlerinin, Fenerbahçeli oyuncuları gözaltına alması gerekirken havaalanına kadar uğurladığını söyleyen eski Ağır Ceza Hakimi Ali Sürmen, olayların, Fenerbahçeli futbolcuların yerde yatan taraftara vurmasıyla başladığını ifade etti. 

Öte yandan, Trabzon'da görev yapan bürokratlar için "üzerlerindeki formayı çıkartsınlar" şeklinde sözler sarf eden Sürmen, "Emniyet, futbolcularken ne tedbir aldı? Sayın müdür bunun da hesabını verecek" dedi:

"DOĞRUDAN SORUŞTURMA AÇILIR"

"Pazar gününden beri gerçekten 45 yıldır hukukçuyum, hakimlik yaptım, avukatlık yaptım ama bir kolluk faciası yaşadık. Arkasından da adli bir facia yaşıyoruz. Suç tasnifleri bizde çok nettir. Bir insanı eğer hafif bir tokat atarsanız bu şikayete bağlıdır. Eğer şikayetçi varsa gözaltına alınırsınız. Hakaret edilirse aynıdır. Bir insana, silah dediğimiz, ayakkabı, sopa, bıçak, tabanca gibi şeylerle vurursanız şikayet aranmaz. Doğrudan soruşturma açılır. Bunu Trabzon'daki emniyet müdürünün, hukukçuların, adliyecilerin bilmeme şansı yok. 

"TARAFTARI DÖVENLER NEREDE?"

"Buna rağmen sahaya inen ve suç işleyen, Sporda Şiddetin Önlenmesi Yasası'na göre suç işleyen bir taraftar, oradaki güvenlik görevlisi tarafından yere yatırıldı. Burada suç ne? Darp var mı, yok. Peki, onu dövenler nerede? Onları da emniyete alması gereken güvenlik güçleri, havaalanına kadar uğurladılar. Eski bir ağır ceza hakimi olarak söylüyorum. Yerde yatan bir kişinin kafasına silahlı aletle yapılan darbe, öldürmeye teşebbüs olarak başlar. Bunun sonuç olarak değerlendirileceği yer, Ağır Ceza Mahkemesi'dir. Bunda ne kolluğun, ne polisin ne de savcının takdir yetkisi yoktur. 

"TARAFTAR MEŞRU MÜDAFAA YAPMIŞTIR"

Diğer taraftan, orada yaşanan olaylarla ilgili artık yerde dövülmekte olan bir kişiye, 5-6 Fenerbahçeli tarafından dövülüyor. Trabzonspor taraftarı ondan sonra sahaya girmiştir. Tek kişinin girişinden sonra. Artık meşru müdafa başlar. Ama görüyorum ki, bizde Emniyet ve Adliye bunu tersine çevirmiş. Meşru müdafayı Fenerbahçelilee vermiş.

"SIRTLARINDAKİ FORMAYI ÇIKARSINLAR"

"Biz Trabzon'da görev yapan tüm bürokratların hangi renklere aşık olduğuna bakmıyoruz. Ancak Trabzon'da görev yaparken de, o sırtlarındaki formayı çıkarmasını bekliyoruz. Ben buraya gelmeden önce adliyeye gittim. Tutukluluğa sevk edilen arkadaşlarla da görüştüm. Hatalarını da kendilerine söyledim. 
Biz hatalarımızı göreceğiz. Kabul etmezsek, haklı olamayız. Ama tutuklamaya sevkte adil davranılmamıştır."

"EMNİYET HANGİ TEDBİRİ ALDI?"

"Ağır Ceza'da yargılanması gereken futbolcuya yol verilmiş, bir taraftar tutuklanmıştır. Trabzonspor camiası olarak kabul edemeyiz. Eğer sahaya atlamak suç ise, Sporda Şiddet Yasası'na göre, sahanın güvenliğini sağlama görevi Emniyet'te. Fenerbahçeli sporcuların sevinmesi sırasında hangi güvenlik tedbiri alınmıştır? O zaman sayın müdürümüz ve kolluk kuvvetleri de bunun hesabını Trabzonspor'a verecektir."

"BİR GÜN HESABINI VERİRLER"

"Eski bir hukukçu, divan başkanı olarak söylüyorum. Bu yapılanlar asla unutulmayacak. O dayak yiyen çocukların bugün tutuklanması, onlar için yarın bir Trabzonspor adına özgürlüğünün kısıtlanması olur. Ama renk aşkıyla hareket edenler, bir gün bunun hesabını verirler."