Türk halkına yine ‘rekabet’ diye holiganlık, barbarlık, vandallık izletildi. Trabzonspor-Fenerbahçe maçında saha içinde heyecan ve gerilim vardı. Ancak özellikle taraftarların sahaya etkisiyle işler yavaş yavaş çığırından çıktı.

İlk golden sonra atılan bir madeni para İsmail Kartal’a isabet etti. Kartal’a buz tedavisi uygulandı. Dakikalar geçtikçe atılan şişelerin sayısı arttı. 61. dakika şovunda kale arkasından sahaya meşale geldi.

YAN HAKEME TORPİL

İsmail Yüksek maç oynanırken meşaleyi alıp salladı. Hakem Halil Umut Meler bunu görmeyince oyunu ancak faul pozisyonu sonrası durdurdu.

İkinci golün gelmesiyle taraftarın baskısı arttı. Sahaya yanıcı maddeler yağdı. Atılan bir torpil yan hakem Kerem Ersoy’a isabet etti. Olayları ekran başından izleyenler hakemlerin soyunma odasına gideceğini, karşılaşmanın tatil edileceğini düşündü.

MELER DEVAM ETTİRDİ

Ancak bu sezon ciddi bir travma yaşayan Meler oyuna devam etti. Tecrübeli hakem idareimaslahat yapmayı seçti. Sonrasında Livakovic’in çenesi, atılan yabancı maddeyle yarıldı.

Ve karşılaşma sonrası felaket geldi. Sahaya atlayanlar, saldıranlar, yumruk ve  tekme atan futbolcular, teknik adamlar... Halbuki tüm bunlar yaşanmayabilir, cesaretli bir kararla Türk futbolu adına devrimci bir adım atabilirdi. Olmadı. Bir fırsat daha kaçtı.

İDDİA: CİDDİ BİR DURUM YOKTU

MHK’DAN ismini açıklanmayan bir yetkili, Trabzonspor-Fenerbahçe maçında tatil edilmeyi gerektiren bir durum olmadığını söyledi.

AKP’ye yakın Beyaz TV kanalının iddiası şöyle: “Maçın tatil edilmesini  gerektirecek bir durum yoktu. Hakemleri veya futbolcuları ciddi şekilde yaralayacak bir durum olmadı.”

BU NASIL ANTRENÖR?

Fenerbahçe'nin eski futbolcusu, Trabzon’da Avcı’nın yardımcı antrenörlüğünü yapan Egemen Korkmaz, sahada Fenerbahçelileri kovaladı. İrfan Can Eğribayat’ı arkasından yumruklayan Korkmaz, daha sonra Mert Müldür’le kapıştı.

Eğribayat, yaptığı paylaşımda, “Arkadan saldırmak insanlık değildir” dedi.

MELER BIRAKACAK MI?

Türkiye'nin UEFA’daki en üst seviye hakemi olarak görülen Halil Umut Meler adına kabus gibi bir sezon geçiyor.

Ankaragücü eski başkanı Faruk Koca’nın yumruklu saldırısına uğrayan Meler,  Beşiktaş-Galatasaray derbisinden sonra da çok eleştirilmişti. Trabzonspor-Fenerbahçe maçında ise kızılca kıyamet koptu. Meler’in üzerindeki ‘düdüğünü as’ baskısının arttığı belirtiliyor.

Hatırlanacağı gibi tecrübeli hakem yumruk olayının ardından hakemliği bırakmış ancak kamuoyu baskısıyla bu kararından vazgeçmişti.