Dünya Netbol Federasyonu (WN) yayınladığı yeni katılım ve kapsayıcılık politikası çerçevesinde transseksüel oyuncuları uluslararası müsabakalardan men etti.

Geleneksel olarak uluslararası düzeyde bir kadın sporunun küresel yönetim organı, politikayı yayınlamadan önce uzun bir istişare sürecinden geçtiğini söyledi.

World Netball'dan yapılan açıklamada, "Bilimin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi ve uzmanlar ve üyelerle yapılan istişarelerin ardından, uluslararası düzeyde kadın netbolunun cinsiyetten etkilenen bir faaliyet olduğu ve sporumuzun bu düzeyinde adalet ve güvenliği sağlamak için bir politikanın gerekli olduğu tespit edilmiştir" denildi.

World Netball, dayandığı araştırmanın sağlam olduğuna, hepsi hakemli dergilerde yayınlanmış ve dünya çapında çok sayıda farklı araştırma grubundan gelen birçok araştırmayı içerdiğine inanmaktadır.

DİĞER BRANŞLARDA DA KURALLAR KATILAŞTI

Kriket, bisiklet, atletizm, yüzme ve satranç gibi küresel yönetim organları, son birkaç yıl içinde elit kadın yarışmalarında transseksüel sporculara yönelik katılım kurallarını sıkılaştırdı.

Netbol politikası sadece uluslararası müsabakalarla ilgilidir ve WN, ulusal yönetim organlarının katılım kurallarını başka faktörlere dayandırmaya karar vermeleri halinde "bu yönergeleri değiştirmeyi veya hatta uygulamamayı" seçebileceklerini söyledi.

Transseksüellerin kadın sporuna dahil edilmesini eleştirenler, erkek ergenliğinden geçmenin sporculara geçişin azaltmadığı büyük bir kas-iskelet avantajı sağladığını öne sürüyor.

LGBTQIA+ savunucuları, trans sporcuları dışlamanın ayrımcılık anlamına geldiğini ve geçiş sürecinin atletik performans üzerindeki etkisi konusunda yeterli araştırma yapılmadığını söylüyor.

WN, politikayı yıllık olarak gözden geçireceğini söyledi.

Kuruluş, "Dünya Netbolu kanıta dayalı karar verme konusunda kararlıdır ve politikanın unsurlarıyla ilgili ortaya çıkan kanıtları değerlendirmeyi taahhüt eder" dedi.