Down Sendromlular için düzenlenen Trisome Oyunları'nda, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu'na bağlı cimnastikçi Selin Naz Özcan, Antalya'daki yarışmada ritmik cimnastik dalında iki altın madalya elde ederek zirveye çıktı.

Antalya'daki Muratpaşa Cimnastik Spor Salonu'nda düzenlenen ve down sendromlu sporcuların katıldığı Dünya Spor Oyunları'nda (Trisome Oyunları), Türk milli cimnastikçiler ritmik ve artistik kategorilerde yarıştılar.

Ritmik cimnastikte çember ve top disiplinlerinde üstün bir performans gösteren Selin Naz Özcan, her iki alanda da altın madalya kazanarak dünya şampiyonu unvanını kazandı. Özcan, aynı zamanda labut ve kurdele dallarında dünya ikincisi olup, iki gümüş madalya daha alarak başarısını taçlandırdı.

Genel sıralamada ise dünya ikincisi olan Selin Naz Özcan, madalya ve kupa ile ödüllendirildi.

Diğer yandan, Türkiye'yi temsil eden milli sporcu Selin Durgut, labut, top ve kurdele kategorilerinde üç bronz madalya kazanarak dünya üçüncülüğüne ulaştı.

ALPER ÖZTÜRK DÜNYA ŞAMPİYONU

Antalya'da düzenlenen Trisome Oyunları'nda, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu'ndan Alper Öztürk, down sendromlu sporcular arasında yapılan Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda dört altın madalya kazanarak dünya şampiyonu unvanını aldı.

Muratpaşa Cimnastik Spor Salonu'nda gerçekleşen ve down sendromlu sporcuların yarıştığı Dünya Spor Oyunları (Trisome Oyunları) kapsamında, artistik cimnastik alanında yarışan Alper Öztürk; kulplu beygir, atlama masası, halkalar ve paralel bar dallarında altın madalyaların sahibi oldu. Alper Öztürk ayrıca, genel klasmanda da dünya şampiyonluğu kupasını kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

Madalya töreni sonrası duygularını paylaşan Alper Öztürk, elde ettiği dünya şampiyonluğunu İzmir depreminde hayatını kaybeden annesi Fatma Öztürk'ün anısına adadığını belirtti.