Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın iş insanı damadı Jared Kushner, 5 aydan uzun süredir İsrail saldırısı altında olan Gazze için skandal açıklamalarda bulundu.

Ortodoks Yahudi bir ailede büyüyen ve Trump döneminde ABD-İsrail ilişkilerinde de etkisi olan Ivanka Trump'ın eşi Kushner, Trump'ın dış politika danışmanı olarak Filistinlilerin tepkisini çeken İsrail-Arap ülkeleri barışının da mimarlarından biriydi.

Harvard Üniversitesi'nde verdiği bir röportajda Kushner, İsrail'in Gazze'deki Filistinlileri Necef Çölü'ne yerleştirmesi gerektiğini savundu. Gazze'deki sahil bölgesinin arazi olarak çok değerli bir potansiyeli olduğunu kaydeden Kushner, Filistinlilerin Gazze'den sürülmesi için "temizlik" ifadesini de kullandı.

Jared Kushner, Gazze'nin güneyindeki Refah'ta bulunan Filsitinlilerin de Mısır'a yerleştirilmesinin diplomasi yoluyla mümkün olduğunu öne sürdü, Filistin devletinin kurulmasıyla ilgili de "Çok kötü bir fikir" dedi.

Kushner'in sözleri, Trump'ın seçimi kazanıp iktidara dönmesi halinde Orta Doğu'da İsrail'le barış sürecinin yeniden hızlanacağı yönünde bir işaret olarak nitelendi. Gazze'deki savaş öncesi gündemde olan İsrail ve Suudi Arabistan arasındaki olası barış anlaşması, bölgede tansiyonu artırmış ve Filistinli grupların itirazlarıyla karşılaşmıştı.