ABD'nin eski Başkanı Donald Trump'ın NATO'ya katkı payı ödemelerini geciktiren üye ülkeleri Rusya'nın muhtemel saldırılarından korumayacağını belirtmesinin ardından bazı Cumhuriyetçiler Trump'a tepki gösterdiler.

Trump, Cumartesi günü Güney Karolina'daki bir mitingde yaptığı konuşmada, NATO üyesi olan bazı ülkelerin "gecikmiş" ödemelerinden şikayet ederek, daha önce "büyük bir devletin" başkanıyla Rusya'nın bu ülkelere saldırması hakkında yaptığı bir konuşmayı anlattı.

Trump, ismini açıklamadığı devlet lideriyle yaptığı görüşmede, "Hayır, ben sizi korumazdım. Hatta onları (Rusya'yı) ne isterlerse yapmaları için cesaretlendirirdim. Bunun bedelini ödemelisiniz" dediğini belirtti.

Trump'ın bu sözleri Beyaz Saray tarafından "dehşet verici ve çılgınca" olarak nitelendirilirken, üst düzeydeki bazı Cumhuriyetçiler ve Batılı yetkililer de bu sözlere tepki gösterdi. ABD Başkanı Joe Biden da Trump'ın açıklamalarını eleştirerek, ikinci Trump döneminin ülkenin dış ilişkilerine zarar vereceğini kaydetti. 

'BAŞKAN OLMAYA UYGUN DEĞİL'

Cumhuriyetçilerin eski başkan adayı Chris Christie, NBC'nin "Meet the Press" programında yaptığı konuşmada, "İşte bu yüzden onun ABD Başkanı olmaya uygun olmadığını uzun zamandır söylüyorum" diye konuştu.

Trump'ın 2024'teki başkanlık seçimlerine aday olmak için Cumhuriyetçi partideki tek rakibi olan Güney Karolina eski Valisi Nikki Haley, "Yapmak isteyeceğimiz son şey Rusya'nın yanında yer almaktır" dedi.

Trump'ın yakın müttefiklerinden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise Reuters'a yaptığı açıklamada, Trump'ın NATO'ya ilişkin sözlerine atıfta bulunarak, "(Trump'ın) bunu söyleme biçimine katılmadığını" belirtti ve şöyle ekledi: "Trump başkanken Rusya kimseyi işgal etmedi ve eğer tekrar başkan olursa da etmeyecek."

NATO'nun 31 üyesinden birçoğunun gayrisafi yurt içi hasılasının en az yüzde 2'si oranında savunma harcaması hedefini tutturamaması nedeniyle ABD ile diğer NATO ülkeleri arasında gerilim yaşanmaktaydı.