Irak'ın kuzeyinde önceki gün PKK'lı teröristlerin saldırısında 6 askerin şehit olmasından sonra dün de Pençe-Kilit Harekatı'ndan şehit haberleri geldi. Bölgedeki bir askeri üs bölgesine sızmaya çalışan PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada 6 asker şehit oldu.

TSK'DAN TERÖRİSTLERE HAVA HAREKATLARI

Terör saldırılarının ardından, Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), dün saat 22.00'de Irak'ın kuzeyi ve Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü hedeflerine yönelik hava harekatları düzenlediğini açıkladı.

MSB'nin sosyal medya X hesabından 'Şehitlerimiz için!' notuyla duyurulan harekatlarda, teröristler tarafından kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu mağara, sığınak, barınak, petrol tesisleri ve depolardan oluşan toplam 29 hedef imha edildi.

"ÇOK SAYIDA TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞTİR"

MSB'nin harekatlarla ilgili açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

* "PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hâle getirerek Irak ve Suriye kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak-Suriye kuzeyinde bulunan terörist hedeflerine 23 Aralık 2023 saat 22.00’da hava harekâtları icra edilmiş, icra edilen hava harekâtları ile Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) tarafından kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak, petrol tesisleri ve depolardan oluşan toplam 29 hedef imha edilmiştir.

* İcra edilen harekâtlarda azami oranda yerli ve millî mühimmat kullanılarak çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

* Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin beka ve güvenliği için terörle mücadeleye tek bir terörist kalmayıncaya kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.

* Bu harekâtlar sırasında; masum sivillerin, dost unsurların, tarihî ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır."